Aj Wej-wejovy sochy stojí před Veletržním palácem v Praze. A přijede i sám umělec
Kritik čínského režimu a světoznámý umělec Aj Wej-wej poprvé představuje své dílo v Česku. Dvanáct bronzových soch představujících čínský zvěrokruh stojí před Veletržním palácem v Praze. V souvislosti s výstavou se do České republiky chystá i sám umělec. Přijet by měl koncem týdne. Výstava potrvá do konce srpna.
Sousoší, představující čínský zvěrokruh, tvoří obří bronzové hlavy umístěné na vysokých stojanech.
„Jsou to zvířata, která reprezentují jisté charakterové kvality, určité vlastnosti, to je stejné i v evropském zvěrokruhu,“ přiblížila kurátorka instalace Milena Kalinovská.
Jisté rozdíly tu však jsou. V tom, že čínský zvěrokruh tvoří jiná znamení – zajíc, kůň, medvěd nebo třeba drak – i v tom, jak se používá.
„V evropském zvěrokruhu se každé to znamení vždycky týká určitého měsíce, ale v Číně to zvíře vždycky vládne jeden rok,“ dodala Kalinovská.
Sochy určené „pro veřejný prostor“ jsou však zároveň i kritikou evropské válečné intervence v Číně v 19. století.
„Vznikly jako kopie plastik, jež během opiových válek v roce 1860 zničila zahraniční vojska v Zahradě dokonalého jasu poblíž Pekingu,“ uvedla Národní galerie v pozvánce umístěné na svém webu.
Sousoší bylo poprvé vystaveno v roce 2011 v newyorském Central Parku, v Praze je k vidění jedna z jeho variant.
O Aj Wej-wejově výstavě v Praze jednala Národní galerie už od jara loňského roku. Ředitel galerie Jiří Fajt s kurátorem Adamem Budakem prý umělce dokonce osobně navštívili v Pekingu. Tehdy to však bylo ještě složitější.
O sousoší od Aj Wej-weje před Veletržním palácem natáčel redaktor Filip Titlbach
„V té době byl ještě jaksi nesvobodným člověkem, protože neměl cestovní pas a nemohl opustit území Číny,“ řekl Fajt v rozhovoru pro Český rozhlas.
Až když se situace změnila, mohly sochy zamířit do Prahy. Instalace je však podle Fajta jen jakousi „ochutnávkou“. „Je jakousi předzvěstí velkého projektu, který chystáme na únor příštího roku,“ poznamenal Fajt.
To byl prý hlavní projekt, který Národní galerie s umělcem domlouvala – dílo, které by mělo vzniknout přímo pro ni.
Výstava soch před Veletržním palácem oficiálně začíná 6. února a měl by ji zahájit sám čínský umělec. Ten bude mít během pátku a soboty také několik besed.
„V Praze stráví v podstatě tři dny a samozřejmě má nejenom ta veřejná vystoupení, ale má i program pro svoji rodinu, protože přijede se svým synem a manželkou,“ uvedl Fajt.