Ateliér Jiřího Trnky v Plzni představuje dílo světoznámého českého výtvarníka
Ode dneška mohou návštěvníci zavítat do unikátního plzeňského Ateliéru Jiřího Trnky. Budou mít příležitost zhlédnout bezmála tři stovky exponátů z dílny významného českého animátora, výtvarníka a ilustrátora. Autor výstavy Jan Trnka, syn Jiřího Trnky, na výstavu vybral i loutky, které účinkovaly ve filmu Staré pověsti české.
Staré pověsti české vznikly v roce 1952. Trnku vyzvali ke zfilmování po úspěchu jeho Bajaji, kterým dokázal, že je schopný prostřednictvím loutkového filmu vyprávět náročná témata.
„Filmy mého táty nejsou určené pro děti, to je velký omyl, a dětem se také nelíbily. Jsou to filmy, které se líbí dospělým, kteří na své dětství vzpomínají, nebo vzpomínají na dětství, které nikdy neprožili. To je asi úplně nejpřesnější,“ říká o filmovém umění svého otce Jan Trnka.
V Plzni začíná výstava věnovaná dílu Jiřího Trnky. Na vernisáži natáčela Veronika Štefanová
Postavy a návrhy z animovaných filmů tvoří jen určitou část výstavy. Ta je rozdělená tematicky. Důležitou součástí Ateliéru Jiřího Trnky jsou i videoprojekce Trnkových filmů nebo videokoláže. Některé z nich připravil Noro Držiak, autor filmu Alois Nebel.
„Stojíme u jakéhosi pohledu do zahrady Jiřího Trnky. Je to vlastně pole z jeho ateliérového okna, kde vidíme protagonisty z jeho filmů. Museli jsme vybudovat zahradu, která obklopuje jakoby virtuální Trnkův dům. Jsou to v podstatě fotky a retušované obrázky,“ popisuje Noro Držiak.
V rámci prohlídky si návštěvníci mohou také sami vyzkoušet, jak takový animovaný film vzniká. Naučí je to Jan Příhoda.
„Máme tady reálnou dekoraci z filmu, k tomu máme repliky loutek, které zvládnou nějaký základní pohyb, a je tady veškerá potřebná technika, to znamená světla, snímací kamera,“ přiblížil Příhoda.
Ateliér Jiřího Trnky, který je součástí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015, je možné shlédnout do 10. května. Další výstava o díle světoznámého plzeňského rodáka nazvaná Zahrada 2 začne 26. února.