Čínský umělec Aj Wej-wej se bude podílet na OH v Londýně

Světoznámý čínský umělec Aj Wej-wej perzekuovaný komunistickými úřady míří na olympiádu do Londýna. Nikoli ovšem proto, že by mu Peking povolil vycestovat ze země nebo že mu Spojené království nabídlo politický azyl. Aj Wej-wej se totiž podílí na podobě pavilonu, který je součástí akcí, konaných u příležitosti pořádání LOH ve Velké Británii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

umělec a kritik čínského režimu Aj Wej-wej

umělec a kritik čínského režimu Aj Wej-wej | Zdroj: ČTK

Aj Wej-wej navrhuje podobu pavilonu, který bude stát v Kensingtonském parku, tedy nedaleko české ambasády a půjde o stavbu v rámci galerie Serpentine, která už přes deset let zve proslulé architekty, aby své nápady realizovali právě v této části Londýna. Mezi nimi už byli například Američan Daniel Libeskind nebo Brazilec Oscar Niemeyer.

Aj Wej-wej se navíc, stejně jako před olympiádou v Pekingu, kdy se podílel na podobě Národního olympijského stadionu zvaného Ptačí hnízdo, i tentokrát spojí se švýcarskou architektonickou firmou Herzog & de Meuron.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Radiožurnálu bývalý východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Roli v tom, proč si londýnská galerie vybrala právě Aj Wej-weje, hraje samozřejmě popularita tohoto čínského umělce na britských ostrovech. Obrovský zájem vyvolala například jeho loňská prezentace v galerii Tate Modern, kde rozmístil sto milionů porcelánových slunečnicových semínek symbolizujících Čínu jakožto světovou velkovýrobnu čehokoli ve špatné kvalitě a zároveň ideologii totalitní země.

Podle vedení galerie Serpentine ale rozhodující byla kontinuita, kdy se LOH po Pekingu konají v Londýně a právě Aj Wej-wej spolu s architekty Herzogem a de Meuronem ji zajišťují.

Aj Wej-wej doma v Číně proslul i jako velký kritik totalitních praktik vládnoucího režimu, na vlastní pěst například vyšetřoval skutečný počet obětí ničivého zemětřesení v S´-čuanu v roce 2008, kde v nekvalitně postavených školních budovách zahynulo na šest tisíc dětí.

Čínské úřady proto v uplynulých měsících rozpoutaly proti Aj Wej-wejovi tvrdou kampaň, byl dokonce vězněn a nyní je pod dohledem policie.

Úřady ho stále viní z daňových úniků a dalších činů, kterých se údajně měl dopustit, proto mu sebrali pas, nesmí opustit Peking nebo se stýkat s novináři. Proto mu nezbývá nic jiného, než komunikovat prostřednictvím internetu, konkrétně o podobě pavilonu v Kensington Gardens diskutuje přes Skype.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme