Pro Londýn 2012 se okno, dokdy mohou být sportovci usvědčeni z dopingu, uzavřelo loni. Výsledek: 132 diskvalifikovaných a 41 odebraných medailí. Jak skončí Tokio, bude s jistotou známo za deset let.
Po odložení olympijských her v Tokiu o rok kvůli pandemii koronaviru se Brit Tom Ransley rozhodl ukončit kariéru. Původně chtěl s osmiveslicí bojovat o další medaili po zlatu z Ria a bronzu z Londýna.
Ruské běžkyně přišly kvůli dopingu o olympijské stříbro z Londýna ve štafetě na 4x400 metrů. Antonina Krivošapková měla podle dnešní informace Mezinárodního olympijského výboru při zpětném testování uložených vzorků pozitivní nález na turinabol a byla diskvalifikována.
Už před olympiádou v Londýně přišlo českým oštěpařům na Oleksandru Pjatnycjovi něco divného. Ukrajinec pak nečekaně získal stříbrnou medaili, o kterou ale teď přišel kvůli dopingu. Díky tomu má získat bronz Čech Vítězslav Veselý. Čeká se na oficiální stvrzení Mezinárodní atletickou federací (IAAF).
Získat medaili na olympijských hrách je pro sportovce emotivní hlavně bezprostředně po výkonu, případně při slavnostním ceremoniálu za zvuku státní hymny. Ani jedno z toho oštěpař Vítězslav Veselý před čtyřmi lety v Londýně nezažil, ale teď se dozvěděl, že do závodu v Riu nastoupí jako obhájce bronzové medaile.
Druhá zpětná kontrola vzorků z her v Pekingu 2008 a Londýně 2012 odhalila dalších 45 dopujících sportovců. Spolu s první vlnou opětovných testů tak už bylo objeveno celkem 98 pozitivních vzorků. Na svém webu o tom informoval Mezinárodní olympijský výbor.
Atlet Vítězslav Veselý se v posledních dvou sezonách zařadil mezi nejlepší světové oštěpaře. Od loňského roku kromě svěřence Jana Železného nikdo za 88 metrů nehodil a letos se dá očekávat, že by mohl atakovat i hranici 90 metrů.
Na olympiádě zazářila při své premiéře pod pěti kruhy 9. místem, odměnu za svůj výsledek pak dostávala postupně. Nejdříve jí odměnil úspěšnou realizací dlouho plánované svatby její přítel a trenér Jakub Kozelský, dnes pak s gratulací přispěchala zpětně také jachtařská odborná veřejnost. Právě ta rozhodla o tom, že se Veronika Kozelská-Fenclová stala už počtvrté v řadě českou Jachtařkou roku.
Kanoistou roku ČR se stal kajakář Vavřinec Hradilek. Po zisku stříbra na olympijských hrách v Londýně byl hlavním favoritem na toto ocenění, a předpoklady se naplnily.
Největším a nejsledovanějším podnikem roku byly samozřejmě letní olympijské hry v Londýně. Češi se na nich zviditelnili nejprve díky klikujícímu autobusu u svého olympijskému domu, poté holínkami při slavnostním zahájení a nakonec i deseti medailemi.
Olympijské hry v Londýně jsou už teď označovány za jedny z nejlepších v historii. Londýn ale pár týdnů po skončení klasických Her výrazně posunul také názor celého světa na sportování handicapovaných, když se famózně zhostil i organizace paralympiády.
Barbora Špotáková, Miroslava Knapková, David Svoboda, nebo Jaroslav Kulhavý? Kdo z nich dosáhl letos nejlepších výsledků? To opravdu není lehké rozsoudit. Pokoušeli se o to sportovní novináři, kteří dnes večer vyhlásí Sportovce roku. Dost pravděpodobně to bude právě jeden ze čtveřice letošních olympijských vítězů.
Sportovně úspěšný. Tak můžeme letošní rok směle označit, i když do jeho konce zbývají dva měsíce a Češi ho ještě můžou vyšperkovat triumfy ve Fed Cupu a Davis Cupu. I kdyby to ale nedopadlo, můžeme být na české reprezentanty hrdí. Stačí si vzpomenout na londýnskou olympiádu. A radovat se může i Dukla, která právě dnes vyhlásí Armádního sportovce roku.
Armádní sportovci, kteří uspěli na letních olympijských hrách v Londýně, se dočkali odměny od svého nejvyššího velitele. Ministr obrany Alexander Vondra rozdával vyšší hodnosti, vyznamenání i děkovné dopisy.
Tečku za paralympiádou v Londýně udělali ve středu čeští sportovci v Lichtenštejnském paláci, kde se s nimi setkal premiér Petr Nečas, aby jim poděkoval za skvělou reprezentaci České republiky.
Lehčí než klasický dvouletý distanc dostala dopingová hříšnice z olympijských her, původní vítězka soutěže koulařek, Naděžda Ostapčuková. Národní antidopingová agentura přihlédla k tomu, že se trenér Jefimov přiznal, že dal Bělorusce do jídla bez jejího vědomí.
Už jen závěrečný ceremoniál čeká sportovce na letních paralympijských hrách v Londýně, na kterých se neztratili ani Češi. Z Anglie si přivezou celkem jedenáct medailí.
Jedenáct cenných kovů přiveze česká výprava z paralympijských her v Londýně. V české sbírce je nakonec jedna zlatá, pět stříbrných a pět bronzových medailí. O cenný kov se zasloužil třetím místem i plavec Jan Povýšil.
Jihoafrický atlet Oscar Pistorius byl na paralympiádě v Londýně jasným favoritem na zlatý hattrick - ale nejcennější kov zachraňoval až ve svém posledním závodě. Včera večer porazil na čtyřstovce všechny soupeře jak se říká o parník a konečně si mohl dopřát vítězné kolečko kolem stadionu.
Čeští paralympici už překonali olympijskou výpravu, která z Londýna přivezla deset medailí. Jedenáctý cenný kov přidal do české sbírky v sobotu dopoledne na okruhu v Brands Hatch David Vondráček, který si na tricyklu dojel pro bronz.
Tricyklista David Vondráček obsadil na paralympiádě v Londýně třetí místo v silničním závodu na24 kmv kategorii T1-2. Šestadvacetiletý bronzový muž ze závodu na okruhu Brands Hatch tak přidal celkově jedenáctý cenný kov pro českou výpravu.
Pamatujete si ještě ten pocit, když jste si stoupli ve škole před spolužáky, měli přečíst referát nebo slohovou práci a byli nervózní z toho, kolik lidí na vás kouká? A teď si představte, že máte odvést co nejlepší výkon před osmdesátitisícovým davem. Jako to na paralympiádě v Londýně zažila teprve patnáctiletá česká atletka Anna Luxová.
Velká očekávání znamenají pro sportovce také velký tlak, nervy a obavy. A kombinace toho všeho někdy způsobí, že svou roli nezvládne. Tohle si na paralympiádě prožil plavec Arnošt Petráček.
Letní paralympiáda v Londýně jde pomalu do finiše. Svůj poslední závod dnes na okruhu Brands Hatch absolvovali čeští cyklisté, kteří toužili rozšířit medailovou sbírku ze středy. Na stupně vítězů ale nakonec nedosáhli, nejblíže k nim měla Tereza Diepoldová, která byla čtvrtá. Jiří Ježek dojel ve sloučené kategorii C4/C5 sedmý, ale i tak byl spokojený.
Český lukostřelec David Drahonínský získal na letošní paralympiádě v Pekingu stříbrnou medaili. Pro někoho by to byl obrovský úspěch, ale pro něj to bylo spíš zklamání. Nejen proto, že toužil obhájit prvenství z Pekingu. „Jen" stříbro to prý bylo i z pragmatického hlediska.
Další medailový úspěch si na konto připsala český výprava na paralympijských hrách v Londýně, i když na zlato stále čeká. Lukostřelec David Drahonínský neobhájil nejcennější kov z Pekingu, když ve finále prohrál s Američanem Jeffem Fabrym 2:6, a musel se spokojit se stříbrnou medailí.
Kontroverzní dohru mělo paralympijské finále běhu na 200 metrů se slavným Jihoafričanem Oscarem Pistoriusem. Ačkoli v rozběhu překonal světový rekord a čekalo se, že hladce zvítězí, jako první doběhl do cíle Brazilec Alan Oliveira. Pistourius měl ale o závodě pochybnosti.