Možnost nahlédnout za jindy zavřené dveře řady památek nabízí Dny evropského dědictví
Kostely, věže, muzea, ale třeba také čistička odpadních vod nebo někdejší kryt civilní obrany – to všechno jsou místa, kam se dnes vydali lidé na prohlídky. Odstartovaly totiž Dny evropského dědictví. Až do 15. září zpřístupní v téměř 300 obcích a městech přes tisícovku jinak nepřístupných památek a objektů. Národní zahájení bylo dnes v Olomouci.
Olomouc dnes naplno patří lidem, kteří mají rádi památky a využívají toho, že město je druhou největší památkovou rezervací v republice.
Potkávám tak místní i cizince s mapami, jak obchází barokní i secesní skvosty a technické památky. „Jsme z Olomouce, všechno navštěvujeme – je to úžasné. My jsme z Polska, je to tu pěkné,“ říkají.
Jsem mezi prvními návštěvníky, kteří se vydávají do kostela svatého Michala v centru města. Můžu si ho prohlédnout od sklepa přes rajskou zahradu až po věž. A v podzemí mě čeká největší překvapení – poustevna s jezírkem.
Z baroka se jen několika kroky přenáším do secese. V blízkosti kostela je totiž unikátní secesní vila Primavesi.
„Jsme spolužáci ze základní školy, setkali jsme se tady. Využíváme toho, že se tu projdeme, a ti, kteří tu už nebydlí, si tak vzpomenou na staré časy,“ říkají návštěvníci.
Nejenom tedy památky, ale také příjemná setkání přinášejí v Olomouci Dny evropského dědictví.