Na Pražském hradě se představuje umění doby posledního českého krále
Poslední český král Ferdinand V., zvaný Dobrotivý, měl blízký vztah nejen k českému lidu, ale i k umění a hudbě. Pracoval pro něj třeba Bedřich Smetana nebo František Škroup. Na Pražském hradě začíná dnes výstava věnovaná tomuto poslednímu českému králi a jeho době.
Korunovace Ferdinanda V. Dobrotivého v roce 1836 byla poslední česká korunovace. Následující František Josef ji pouze několikrát přislíbil, ale nikdy ji neuskutečnil.
„Zde dožíval Ferdinand V. Dobrotivý ve stínu nastoupivšího synovce Františka Josefa a jeho manželky Alžběty Bavorské,“ vysvětluje autor výstavy Jaroslav Sojka.
Ferdinand V. Dobrotivý byl kvůli svému zdravotnímu hendikepu donucen abdikovat. Císařem zůstal, i když funkci nevykonával. Vídeň Ferdinanda V. neuznávala, a možná také proto ho Češi milovali. Jako český král pak přesídlil do Čech a střídavě žil mezi Prahou a zámky Ploskovice a Zákupy.
Výstavu Ferdinand V. Dobrotivý a umění jeho doby přibližuje redaktorka ČRo Marie Sýkorová
Při pobytu v Praze se notně podepsal na přestavbě Pražského hradu a postaral se o rozkvět interiéru do stylu druhého rokoka, známého spíš z Schönbrunnu nebo z Versailles.
Tento styl se v prostorách pražského hradu vyznačuje brokátem potaženými stěnami, bohatým zdobením a převahou bílé a zlaté barvy. Několik hradních interiérů vzniklo i pro výstavu v Královském letohrádku.
„Jedná se o takzvanou Malou audienci, která sloužila k jednáním menšího rozsahu. Podařilo se nám identifikovat původní textilie, což jsou velmi exkluzivní, draze vybavené brokáty. Jsou známé fotografie ze 20. let, kdy rodina Masarykova tuto Malou audienci ráda používala právě kvůli té exkluzivitě jako fotografický salón,“ přibližuje spoluautor výstavy Martin Halata.
Poslední a lidem oblíbený český král
„Byl poslední, který nosil svatováclavskou korunu. Díky tomu, že mohou vyjadřovat loajalitu tomuto stárnoucímu excísaři, tak de facto štvou Vídeň proti novému Františku Josefovi, který nikdy tu svatováclavskou korunu nepřijal,“ vysvětluje autor výstavy Jaroslav Sojka.
Poslední český král podporoval významně české spolky a objednával malby od českých umělců.
„Byla tu i potřeba ukázat Ferdinandův vkus, který se příliš nelišil od běžného diváka. Nic nemění na tom, že byl velký podporovatel umění a že se neuvěřitelným způsobem zasloužil například o některé umělecké podniky v Čechách,“ říká spoluautor Adam Hnojil.
Výstava Ferdinand V. Dobrotivý a umění jeho doby představí na 600 exponátů z 2. poloviny 19. století. Přístupná bude v Královském letohrádku a Císařské konírně Pražského hradu až do září letošního roku.