Praha 1 chce dát Medě Mládkové výpověď z Werichovy vily
Praha 1 chce vypovědět smlouvu na pronájem Werichovy vily s Nadací Jana a Medy Mládkových. Rozhodl o tom starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09).
V dubnu 2008 Praha 1 rozhodla, že vilu získá na 40 let Nadace Jana a Medy Mládkových za jednorázové nájemné téměř 24 milionu korun.
O osudu Werichovy vily mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Jan Veselý z Klubu za starou Prahu
V budově měl vzniknout kulturní stánek věnovaný odkazu Jiřího Voskovce, Jana Wericha a básníka Vladimíra Holana. Nadace tvrdí, že i když zaplatila zálohu, město projekt zdržovalo.
Rozhodnutí Prahy nadaci překvapilo. Mládková je ale podle starosty v některých požadavcích neústupná.
Radnice chce památku pomocí grantu od ministerstva kultury opravit a hledat jiného nájemce. Zastupitelům první městské části byl trnem v oku například fakt, že by za veřejné peníze měla proběhnout i rekonstrukce soukromého bytu, který je součástí vily.
„V dubnu letošního roku uplynuly tři roky od podepsání té původní smlouvy o smlouvě budoucí, kde mají obě dvě strany právo, pokud ta smlouva nedojde naplnění do tří let, jednostranně od smlouvy odstoupit. A tady na zastupitelstvu se rozvinula debata, která obecně podpořila souhlas s tím záměrem od smlouvy odstoupit,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.
„Dům, který je dnes známý pod názvem ‚Werichova vila‘, má kořeny hluboko v 16. století. Stáří zde ale nehraje prim. Dům byl přestavován v na začátku 17. století, kdy tam byla vystavěna koželužna. Ta byla potom na začátku 18. století připojena k Nostickému paláci. Na konci 18. století zde byl jako učitel v rodině Nosticů ubytován Josef Dobrovský a dům byl pro něj upraven. Dnešní podoba s výraznou mansardovou střechou získal dům v roce 1803,“ vysvětluje Jan Veselý z Klubu za starou Prahu.
„Objekt byl poškozen povodněmi v roce 2002, ale poškozeno bylo pouze přízemí. S tím, že po povodni bylo ještě několik let patro objektu obýváno nájemníky, kteří tam bydleli 20 let. Město se s nimi před pěti lety dohodlo na tom, že se odstěhují. Pak začalo rekonstrukci, ale bez nutných průzkumů. Ve chvíli, kdy tam byli přizváni odborníci a zpracování stavebněhistorické dokumentace, bylo nejen přízemí, ale i patro značně zasaženo stavebními pracemi,“ dodává Veselý.