Američané ocenili výzkum českých biologů

Čeští vědci si připsali světový úspěch. Tým biologů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Mikrobiologického ústavu a Fyziologického ústavu Akademie věd odhalil nová fakta ze života kvasinek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvasinky Saccharomyces cerevisiae

Kvasinky Saccharomyces cerevisiae | Foto: public domain

Ty známe většinou jako jednoduché organismy v podobě pekařského droždí nebo je máme spojené s výrobou piva. Vědci ale zjistili, že kolonie kvasinek jsou mnohem složitější a mají řadu vlastností typických pro mnohobuněčné organismy. Závěry jejich výzkumu publikoval světově uznávaný americký časopis Journal of Cell Biology.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové objevy o kvasinkách přiblížil ve Stalo se dnes člen výzkumného týmu Vratislav Šťovíček

"Zajímavé je zjištění, že kvasinky nežijí v přírodě jako jednoduché organismy, ale tvoří velmi rozličná mnohobuněčná společenství, a že buňky v těchto společenstvích nejsou nahodile uspořádány, ale že útvary mají jistou strukturu. Buňky mají specifické funkce a společně dovedou spolupracovat a podílet se tak na ochraně a tvorbě celého společenství," řekl jeden ze členů výzkumného týmu Vratislav Šťovíček v pořadu Stalo se dnes a dodal, že takové zjištění by ještě před několika lety bylo bezesporu kontroverzním tématem.

Radiožurnálu také sdělil, že nová fakta o koloniích přírodních kmenů kvasinek lze využít například v medicíně.

„Řada vlastností, které pozorujeme v rámci naší studie u kolonií přírodních kmenů, je typická i pro takzvané biofilmy, což jsou v podstatě jakési povrchové nárůsty buněk a v případě patogenních kvasinek mohou být velmi nepříjemné i pro člověka, protože se usazují na různých, například umělých, implantátech v těle člověka,“ uvedl Vratislav Šťovíček.

Dodal, že jsou velmi odolné proti léčbě antibiotiky a mohou způsobovat velmi nepříjemné infekce. „Kvasinková kolonie by se mohla stát dobrým modelem, který by mohl napomoci při studiu dějů, které jsou zodpovědné právě za vysokou odolnost biofilmů,“ řekl vědec.

Biofilmy jsou povlaky buněk, které se tvoří na různých površích, i v těle člověka na sliznicích nebo umělých implantátech. „Biofilmy vedle toho, že způsobují vážné infekce, jsou velmi odolné vůči antibiotikům, tudíž kvasinková kolonie by se mohla stát nástrojem, jak vyřešit děje, které jsou zodpovědné za vysokou odolnost biofilmů vůči antibiotikům,“ doplnil Šťovíček.

Ondřej Houska, Eva Presová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme