Cena překonala odhady, které byly mezi 4 až 6 miliony dolarů. Částka převýšila i předchozí aukční rekord. Za pozůstatky tyranosaura rexe přezdívaného Stan zaplatil zájemce 31,8 milionu dolarů.
Půda není jen nějaký hnědý substrát, je to superorganismus tvořený houbami, bakteriemi, půdní faunou a miliony druhů mikroorganismů. Ladislav Miko rád říká, že je to vesmír pod našima nohama.
Co je to zdravá půda? Jak může odolávat erozi? A dokážou zemědělské dotace zohledňovat péči o ni? V pořadu Českého rozhlasu Plus Leonardo Plus odpovídá půdní biolog Ladislav Miko.
Je ředitelem Fungi Film Festivalu a provozuje mykologickou školu s laboratoří Mycologos v oregonském Portlandu. Radikální mykolog Peter McCoy byl hostem pořadu Podhoubí na olomouckém festivalu AFO.
Po kůrovcové těžbě se na pasekách objevují kriticky desítky chráněných živočichů a rostlin. Biologové to zjistili při monitoringu na pětačtyřiceti lokalitách v jižních Čechách.
Najít štěnici nebývá jednoduché. Nasát se přijde v noci a přes den zůstane zalezlá. Proto ji buď musíme překvapit za tmy, anebo lépe jít po jejích stopách za denního světla.
Kriminalistiký ústav má odborné pracoviště Speciální biologie. Vědci tam dokáží určit dobu úmrtí nebo odhalit stopy tělesných tekutin. Pomáhá jim k tomu modré světlo nebo dokonce hmyz a rostliny.
Jde o vůbec první studii, která ukazuje, že se savci mohou být schopni rozvíjet ve vesmíru, píše se ve společném prohlášení národního institutu Riken a univerzity v Jamanaši.
Kůže těchto ryb Atlantského oceánu podle vědců funguje jako polaroid. V návaznosti na vlnovou délku okolního světla se v buňkách zvířat shlukují granulky pigmentu.
„Rostlina využívá dva druhy výživy. Jeden je parazitický a druhým je vlastní fotosyntéza. Je to zelená rostlina, která čerpá oxid uhličitý a přeměňuje ho na organické látky, “ říká botanik.
Už nejméně čtvrtstoletí se vědci snažili přijít na to, zda může mít taurin vliv na délku života, zvláště pak ve starším věku. „Taurin může tvořit až jedno promile našeho těla,“ říká biolog Jan Černý.
Prospívá mu, že město některé části parků neseče tak často a vznikají tím pro čmeláka ideální podmínky. Informoval o tom ve středu Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.
Americké výzkumy přišly na souvislost mezi velikostí organismu a šancí na přežití v přírodě. „Nejvíc tady ale máme bakterií a organismů, které nevidíme,“ upozorňuje bioinformatik Jan Pačes.
Barbora Bitomská z Mendelova gymnázia v Opavě je první kantorkou v novém seriálu Radiožurnálu Inspirativní učitelé. Od roku 2017 spolupracuje s opavskou nemocnicí a vede své studenty k darování krve.
Asi tak milion známých druhů hmyzu tvoří dvě třetiny života na planetě. I když hmyzu někdy nevěnujeme tolik pozornosti jako větším zvířatům, v přírodě plní důležité úlohy.
„Metoda funguje na principu odrazivosti – různé inkousty odráží na různých vlnových délkách –, takže porovnáváme nově nasnímaná data s databází,“ přibližuje metodu doktorand Lukáš Kraus.
Vědci popsali zatím nejstaršího známého dinosaura z Afriky. Žil před 230 miliony let v druhohorách, v období pozdního triasu. Studie o něm vyšla v prestižním časopise Nature.
Partnerská věrnost není pro vlaštovky samozřejmostí a je to přímo naopak. I stejně stará mláďata v jednom hnízdě mají velmi často různé otce. Potvrzují to i čerstvé analýzy DNA vlaštovek.
Věčné chemikálie původně sloužily k výrobě nádobí s nepřilnavou vrstvou, jsou také v impregnaci nepromokavého sportovního oblečení, v lyžařském vosku a v hasicích pěnách.
Šimpanzi podle nové studie zveřejněné v odborném časopise Current Biology používají rozdrcený hmyz ve chvílích, kdy by člověk běžně použil dezinfekci a obvaz. Hmyz primáti vtírají do otevřené rány.
Víme, že i mnohokrát za den se v našem těle vytvoří buňky, které jsou potenciálně rakovinné, ale nikdy z nich nádor nevznikne, protože náš imunitní systém je prostě zabije, uvedl Galluzzi v rozhovoru.