Bakterie fungují jako zubní kartáček

Vědcům se podařilo identifikovat enzym, který produkují ústní bakterie a který brání vzniku zubního plaku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubní kartáček (ilustr. obr.)

Zubní kartáček (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

V lidských ústech žije víc než 700 druhů bakterií. Jednou z těch, které bychom v puse raději neviděli, je bakterie Streptococus mutans čili hlavní tvůrce zubního plaku. Ve vrstvách biofilmu na zubech tráví cukry a vytváří kyselé prostředí, které naleptává sklovinu a vede k tvorbě zubního kazu. Jiné bakterie však naštěstí pomáhají držet Streptococus mutans na uzdě. V roce 2009 vědci zjistili, že bakterie Streptococus salivarius, které se drží na povrchu jazyka a dásní, snižují množství biofilmu vytvářeného Streptococus mutans.

Japonské vědce zajímalo, které látky produkované touto užitečnou bakterií chrání před zubním plakem. Chromatograficky izolovali jednotlivé proteiny, přidali je k buňkám Streptococus mutans a sledovali, jak rychle z nich budou růst kolonie. Zjistili, že růstu bakterií nejúčinněji brání enzym FruA, který štěpí molekuly sacharidů. Další experimenty ukázaly, že tento účinek se neomezuje jen na enzym získaný z ústních bakterií – stejně fungoval i ten, který vědci izolovali z houby Aspregilus niger, průmyslově využívané na výrobu různých látek.

Není proto vyloučené, že se dočkáme nového typu past proti zubnímu kazu, které budou obohacené o enzym FruA. Věc má však jeden háček – jak se zdá, v přítomnosti jednoduchých cukrů obsažených ve sladkostech enzym svou schopnost bránit tvorbě biofilmu ztrácí.

Zdroj: Applied and Environmental Microbiology (PDF)

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme