Čeští vědci chtějí superlaser ELI zapnout do dvou let. Za pomoci Bruselu
Čeští experti se do dvou let zřejmě dočkají prvních paprsků jednoho z nejvýkonnějších laserů světa. Výzkumné laserové centrum s unikátním přístrojem vyroste v Dolních Břežanech u Prahy. Brusel pravděpodobně zaplatí jeho výstavbu a provoz i v dalších letech, nejen do roku 2015.
Projekt měl v minulosti problémy s čerpáním peněz. Hrozilo, že Česko nezíská celou dotaci, a stát tak doplatí stovky milionů korun.
Na dva mohutné základní kameny poklepávali před půl rokem v Dolních Břežanech u Prahy politici a vědci. Na místě, kde zatím byla jen obří jáma, do dvou let vyroste několik budov vědeckého centra.
Laser ELI v Dolních Břežanech představila a o jeho financování mluvila Petra Benešová
Unikátní laserová technologie, která posune například lékařský nebo materiálový výzkum, přitáhne české a zahraniční vědce, tvrdil Jan Řídký, ředitel Fyzikálního ústavu:
„Fyzikální ústav už před samotným začátkem ELI zaměstnával více než 12 procent cizinců a dnes se toto procento určitě zvýšilo. Jednací řečí na poradách ELI je angličtina.“
Zařízení za téměř sedm miliard korun, jehož další dvě centra vyrostou v Maďarsku a Rumunsku, mělo ale v posledních měsících problémy. Projekt, financovaný z Bruselu, nabral skluz a hrozilo, že Česko do konce roku 2015 nestihne získat celou dotaci.
Stát by tak musel doplatit stovky milionů korun. Čechům se ale podařilo domluvit s bruselskými úředníky, aby financovali projekt i v následujících letech, říká výkonný ředitel projektu Vlastimil Růžička:
EK po dalších jednáních zřejmě prodlouží financování laseru ELI v Česku
Číst článek
„Jsou si vědomi důležitosti projektu ELI a jsou připraveni ho podporovat. My jsme se dohodli, že další jednání budou pokračovat zhruba v březnu či dubnu tohoto roku.“
Projekt by se tak rozdělil do dvou fází. Ještě do konce roku 2015 by se stihla postavit laserová hala a administrativní budovy. Stejně tak by měly být dodány první přístrojové technologie.
Následně by se laser uváděl do provozu, což může trvat i několik let, protože jde o špičkovou technologii, která se vyvíjí na míru přímo pro Dolní Břežany.