Čím překvapil chromozom Y

Podle jedné teorie samčí chromozom Y stagnuje a zvolna se rozpadá. Nová studie ale dokazuje, že přinejmenším u lidí a šimpanzů se má až překvapivě čile k světu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chromozomy (ilustr. obr.)

Chromozomy (ilustr. obr.) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Steffen Dietzel

Člověk a šimpanz se od sebe oddělili asi před 6 miliony let a jejich DNA je až na pár procent prakticky identická. Vědci z Whiteheadova institutu proto očekávali, že také Y chromozomy lidí a šimpanzů si budou vysoce podobné. Při porovnávání ale byli překvapeni - samčí pohlavní chromozomy nejen že si nebyly výrazně podobné, ale dokonce se lišily velmi podstatným způsobem. Například šimpanzí Y chromozom postrádá jednu třetinu až jednu polovinu genů, které lidský Y chromozom nese.

Vědci se domnívají, že samčí pohlavní chromozomy procházejí rychlejší evolucí než zbytek genomu a dochází v nich nejen ke ztrátám genů, ale také k jejich vzájemnému přeskupování. Y chromozom tedy rozhodně nestagnuje, a stejně tak se nedá hovořit o jeho rozpadu. Změny, které v něm probíhají, se podle vědců dají popsat spíš jako kontinuální obnova. Rychlé změny genetického materiálu podle vědců souvisí s tím, že hlavním účelem většiny genů na Y chromozomu je produkce spermií. Ty jsou zvláště u šimpanzů vystaveny tvrdému selekčnímu tlaku, protože samice se během své říje páří s více samci a naději na oplodnění má jen jeden z nich. Vědci teď chtějí porovnávat také Y chromozomy dalších druhů a zjisti, jestli se jejich rychlá evoluce neomezuje jen na člověka a jeho nejbližšího příbuzného.

Struktura chromozomu | Foto: Indiana University

Zdroj: Science Daily, Nature News

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme