Malárie byla v Novém světě před člověkem
Zkoumání hmyzu polapeného v jantaru poprvé dokázalo, že malárie je v Novém světě původní. A navíc se zde vyskytovala mnohem dřív, než se objevil člověk.
Mezi nejvýznamnější choroby přenášené hmyzem patří malárie, která se dnes vyskytuje především v tropech. V minulosti však její výskyt zasahoval i do oblastí mírného pásu. Ještě v roce 1935 se ve Spojených státech objevilo asi 900 000 případů malárie a kolem roku 1830 zde nemoc téměř vyhladila některé indiánské kmeny. Když do Jižní Ameriky dorazili Španělé, všimli si, že domorodci léčí malárii kůrou stromů s obsahem chininu. Nabízí se otázka, jak dlouho je malárie v Novém světě přítomná.
Nejnovější výzkum naznačuje, že malárie zde byla velmi dlouho před člověkem. V hmyzu z jantaru starého 100 milionů let našli vědci z Oregonské státní univerzity archaický typ malarického parazita, který dnes už neexistuje. Před 15 miliony se v Americe objevili komáři, kteří přenášejí parazity rodu Plasmodium šířící lidskou malárii. V té době parazité napadali různé druhy ptáků, ze kterých se přeorientovali na opice a ještě později na člověka.
Zdroj: Oregon State University