Hlavně na jihu Moravy by v příštích dnech neměli lidé vyrážet ven bez repelentů. Kvůli předpovídanému deštivému počasí totiž aktivita komárů ještě poroste.
Komáři mají dobrý čich, kterým detekují lidský pot, oxid uhličitý z lidského dechu a teplotu lidské kůže. Zásadním přínosem studie je zjištění, že barva u komárů hraje roli při hledání hostitele.
Úřady loni vydaly poprvé povolení pro experimentální nasazení geneticky upravených komárů – konkrétně samců neškodných co do šíření nemocí. Ti mají za úkol spářit se se samičkami komára tropického.
Virus zika se přenáší pohlavním stykem daleko častěji, než se dosud předpokládalo. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace. Objevuje se také stále více důkazů, že zika souvisí s nejrůznějšími postiženími u novorozenců. Vědci také zjišťují, zda ziku nemohou přenášet i další druhy komárů.
Brazilský spolkový stát Pernambuco a jeho 1,5milionové hlavní město Recife vyhlásily stav nouze kvůli komárům. Důvodem je obrovský nárůst nemocí dengue, chikungunya a horečky zika. Ta způsobuje kromě horečnatých onemocnění také vývojové postižení u novorozenců. Proti komárům se ale bude bojovat i v dalších oblastech.
Velká voda prošla i Berounskem a místní se snaží chránit proti hmyzu, který se může množit v lagunách. Na rozdíl třeba od Mělnicka je zde ale situace velmi dobrá. Nakoupené repelenty tak lidé bydlící u Berounky zatím nevyužijí.
Jarní aktivita komárů je na Břeclavsku na svém vrcholu. Hygienici doporučují oželet procházky v okolí soutoku řeky Dyje a Moravy, Nových Mlýnů a také v Kančí oboře v Břeclavi, kde se tento hmyz přemnožil.
Vědci zřejmě konečně objevili slabé místo parazitů, kteří vyvolávají malárii. Je jím závislost na receptoru, který umožňuje průnik parazita do červených krvinek.
Zkoumání hmyzu polapeného v jantaru poprvé dokázalo, že malárie je v Novém světě původní. A navíc se zde vyskytovala mnohem dřív, než se objevil člověk.
V Česku přibývá nejen klíšťové encefalitidy, ale i lymské boreliózy. Letos je známo už na 1300 případů této zákeřné a plíživé nemoci, což je skoro o 200 více než ve stejném období loni. Někteří pacienti navíc o své nemoci nevědí. Očkování proti borelióze přitom navzdory všem snahám v dohlednu není.