WHO pochválila egyptskou vládu a egyptský lid za snahy vymýtit malárii. Zároveň ale zdravotnické úřady upozornila, že je třeba „zůstat ve střehu“, aby se nákaza v budoucnu opět nerozšířila.
I v Evropě na jih od Česka už komáři můžou přenášet relativně závažné choroby: západonilskou horečku nebo fleboviry, které se projevují podobně jako klíšťová encefalitida.
Malárie je infekční onemocnění, jehož původce přenášejí samičky komárů rodu anopheles. Nemoc napadá červené krvinky a jejím hlavním projevem je horečka.
24:07
Washington/Londýn/Lisabon||Marie Pochobradská, tpa|Zdraví|SVĚT VE DVACETI MINUTÁCH
Klesající proočkovanost dětí, změny v chování a stravovacích návycích a klimatické změny přispěly k dokonalé bouři, kdy se nebezpečné nemoci minulých ér vracejí do zemí, které je dříve vymýtily.
Před odletem do tropů by cestovatelé měli navštívit centrum cestovní medicíny. Pokud mají po návratu horečku, s návštěvou lékaře by neměli otálet. Tropická malárie patří k nejzávažnějším onemocněním.
Kromě oblečení, hygieny a dokladů by ale v tašce neměla chybět i cestovní lékárnička. Pak by také neměly chybět léky na vysokou teplotu, proti bolesti nebo střevním potížím.
Dosud jedinou schválenou vakcínu proti malárii, kterou přenášejí komáři, vyvinula britská společnost GlaxoSmithKline. V pilotním programu od roku 2019 zdravotníci aplikovali 2,3 milionu dávek dětem.
Donald Trump před několika týdny uvedl, že lék používá jako prevenci proti nemoci. Podle klinických studií neexistuje důkaz, že by antimalarikum pomáhalo před covidem-19 chránit nebo jej léčit.
Studii možných pozitivních účinků léku na malárii hydroxychlorochinu při léčbě covidu-19 pozastavili výzkumníci kvůli možným vedlejším účinkům. Podobné studie přerušili i v jiných státech.
Vůbec nejčastější nemocí, která zabíjí, je tuberkulóza. I tomuto problému Afrika čelí. Problémem Afričanů je ale také rakovina, říká virolog Amado Alpha Sall.
V té oblasti je jeden lékař na sto tisíc lidí. Takže když už se ke zraněnému nebo nemocnému někdo dostane, je to vlastně výhra. Lidé si toho váží, říká o misi v Jižním Súdánu Stanislav Havlíček.
V Brescii na severu Itálie zemřela čtyřletá dívka na malárii. Pro lékaře je její smrt záhadou. Komáři rodu Anopheles se totiž v Itálii od padesátých let minulého století nevyskytují.
Světová zdravotnická organizace vynakládá víc na cestovní náklady než na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii dohromady. Podle agentury AP to vyplývá z interních dokumentů.
Vědci z výzkumného centra Biocev objevili nový způsob výroby antibiotik, která by měla mít několikanásobně vyšší účinek. Některá by měla dobře zabírat například i proti malárii.
Jedna nemocnice pro milion tři sta tisíc lidí, doktoři jen zahraniční. Taková je situace v Jižním Súdánu, nejmladším státě světa, který se potýká s chudobou, hladem, nevzdělaností i pokračujícími boji mezi rebely a vládními jednotkami. Letos navíc v této africké zemi řádí malárie, která je nejhorší za posledních téměř deset let.
Po desítkách let výzkumů a testů se možná oficiálně začne očkovat proti malárii. Evropská léková agentura (EMA) dala zelenou látce nazvané Mosquirix. Možnou vakcínu ještě musí posoudit Světová zdravotnická organizace, vyjádřit by se měla do konce roku.
Masakr, kdy americký seržant postřílel 16 afghánských civilistů, řada sebevražd a psychotické stavy vojáků - to všechno může mít podle amerických ozbrojených sil na svědomí hojně užívané antimalarikum Lariam. Spojené státy ho svým vojákům předepisovat přestaly, v Británii se ale v zahraničních misích užívá dál.
Do celosvětového boje vědců a lékařů proti smrtelné malárii se zapojili i čeští vědci. Uznávaný badatelský tým zesnulého profesora Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie hledá způsob, jak zabránit parazitům, aby se množily v těle člověka. Výzkum má zatím úspěch a o spolupráci na vývoji léku se začínají zajímat velké firmy například z Číny nebo jihovýchodní Asie. Každý rok umírá na malárii více než milion lidí.
Američtí vědci úspěšně otestovali vakcínu proti malárii. Podle výsledků zveřejněných v časopise Science ochránilo očkování 12 z 15 pacientů. Výzkum by v budoucnu mohl způsobit doslova revoluci ve zdravotnictví, především v zemích třetího světa.
Třetina léků, které jsou používané na léčbu malárie, jsou nekvalitní nebo falešné. Uvádí to přední vědecký časopis Lancet. Podle lékařů padělaná malarika chorobu neléčí, a v řadě případů léčbu dokonce komplikují.
Malárie zabíjí víc, než se předpokládalo. Počet obětí může být oproti dřívějším odhadům celosvětově až dvojnásobný. Uvádí to dnes zveřejněná studie. V roce 2010 zemřelo na nákazu přenášenou komáry 1,25 milionu lidí. Světová zdravotnická organizace ale odhadovala 655 tisíc mrtvých.
Malárie ročně zabije přibližně 800 tisíc lidí. Její léčba je v chudých oblastech Afriky obtížná. Snahu o kontrolu choroby navíc komplikují i falešné a nekvalitní léky, které se v posledním desetiletí objevili v 11 afrických zemích.
Vědci zřejmě konečně objevili slabé místo parazitů, kteří vyvolávají malárii. Je jím závislost na receptoru, který umožňuje průnik parazita do červených krvinek.
Zkoumání hmyzu polapeného v jantaru poprvé dokázalo, že malárie je v Novém světě původní. A navíc se zde vyskytovala mnohem dřív, než se objevil člověk.
Za posledních deset let se podařilo úmrtnost na malárii ve světě srazit o dvacet procent. Vyplývá to z údajů Světové zdravotnické organizace. V roce 2009 na tuto tropickou nemoc přenášenou komáry zemřelo 781 tisíc lidí. Podle BBC by se současným tempem mohlo do roku 2015 zachránit až tři miliony životů. Na tuto nemoc nejvíce umírají děti do pěti let, a to především v subsaharských oblastech Afriky.