Myš s vypěstovaným zubem

Japonským vědcům se podařilo vypěstovat zub a transplantovat jej do čelisti pokusné myši.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Myš usídlená v kokosovém ořechu

Myš usídlená v kokosovém ořechu | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zdrojem materiálu pro tvorbu zubu byla myší embrya. Vědci z Tokijské univerzity z nich odebrali buňky, z nichž by se normálně vyvinuly zuby. Buňky umístili do prstencovitého zařízení, které mělo kontrolovat velikost a tvar vznikajícího zubu. To pak vložili do kapsle, kterou implantovali pod membránu ledviny dospělých myší.

Za dva měsíce se zde vytvořila kompletní stolička s periodontálními vazy, které zub kotví v čelisti. Vědci stoličku vyjmuli z ledviny a umístili do otvoru v dolní čelisti jiné dospělé myši. Během 30 dnů se se zub uchytil a vytvořily se funkční cévy i nervy. Myš jím mohla žvýkat, periodontální vazy se podílely na remodelaci čelistní kosti a zub reagoval na škodlivé podněty.

Jinými slovy, uměle vypěstovaný a transplantovaný zub fungoval, jako kdyby se s ním myš už narodila. Metoda pěstování zubů z embryonálních buněk v ledvině není pro humánní medicínu příliš praktická. Dalším cílem by proto mohlo být vypěstovat zub mimo tělo z kmenových buněk nebo z buněk odebraných ze zubů moudrosti.

Zdroj: PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme