Myš s vypěstovaným zubem
Japonským vědcům se podařilo vypěstovat zub a transplantovat jej do čelisti pokusné myši.
Zdrojem materiálu pro tvorbu zubu byla myší embrya. Vědci z Tokijské univerzity z nich odebrali buňky, z nichž by se normálně vyvinuly zuby. Buňky umístili do prstencovitého zařízení, které mělo kontrolovat velikost a tvar vznikajícího zubu. To pak vložili do kapsle, kterou implantovali pod membránu ledviny dospělých myší.
Za dva měsíce se zde vytvořila kompletní stolička s periodontálními vazy, které zub kotví v čelisti. Vědci stoličku vyjmuli z ledviny a umístili do otvoru v dolní čelisti jiné dospělé myši. Během 30 dnů se se zub uchytil a vytvořily se funkční cévy i nervy. Myš jím mohla žvýkat, periodontální vazy se podílely na remodelaci čelistní kosti a zub reagoval na škodlivé podněty.
Jinými slovy, uměle vypěstovaný a transplantovaný zub fungoval, jako kdyby se s ním myš už narodila. Metoda pěstování zubů z embryonálních buněk v ledvině není pro humánní medicínu příliš praktická. Dalším cílem by proto mohlo být vypěstovat zub mimo tělo z kmenových buněk nebo z buněk odebraných ze zubů moudrosti.
Zdroj: PLoS ONE