Nobelovou cenu za chemii získali vědci, zkoumající proteinové receptory

Nobelovu cenu za chemii v roce 2012 získali společně Američané Robert Lefkowitz a Brian Kobilka za svůj přínos v oblasti buněčné chemie. Akademici z Královské švédské akademie věd ocenili jejich výzkum proteinových receptorů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Lefkowitz a Brian Kobilka, laureáti Nobelovy ceny za chemii v roce 2012

Robert Lefkowitz a Brian Kobilka, laureáti Nobelovy ceny za chemii v roce 2012 | Zdroj: Reuters

Konkrétním objevem obou vědců, který švédská akademie věd ocenila, je způsob, jak funguje předávání informací zvenčí buňky přes membránu dovnitř a jak se vnitřní prostředí buňky přizpůsobuje vnějším stimulům.

Objevy obou oceněných vědců vedou podle ředitele Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky Václava Hořejšího i k návrhu nových léků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O objevu Američanů Roberta Lefkowitze a Briana Kobilky mluvil na Rádiu Česko ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky Václav Hořejší

Výzkum proteinových receptorů dnes využívá asi 50 procent všech léků a díky práci obou vědců se významně podařilo snížit například vedlejší účinky medikamentů.

„Takzvané receptory spřažené s G proteinem jsou jednou z nejdůležitějších tříd obecnějšího pojmu, což jsou buněčné receptory. Buněčné receptory jsou bílkovinné molekuly, které jsou na površích všech našich buněk. Je to něco podobného, jako když máme na svém těle smyslové orgány. Rozdíl ale je, že m máme na svém povrchu pět smyslových orgánů, buňky jich mají na svém povrchu několik stovek druhů,“ vysvětluje ve stručnosti Hořejší.

V uplynulých dnech byly vyhlášeny Nobelovy ceny za přínos v oblastech lékařství a fyziky. V následujících dnech předá Královská švédská akademie ocenění také za literaturu a mír. V pondělí se pak veřejnost dozví nového nositele ceny za ekonomii.

Všechny ceny budou pak laureátům předány 10. prosince, tedy v den výročí úmrtí Alfreda Nobela.

Ondřej Černý, Ondřej Bouda, pir, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme