Kromě Nobelových cen okomentoval spisovatel Pavel Kosatík pro Český rozhlas i spirálu násilí na Blízkém východě nebo třeba rok 1604, kdy se na obloze rozzářila hvězda.
„Ukázali důležitost společenských institucí pro prosperitu země. Společnosti se špatným právním systémem a institucemi, které vykořisťují populaci, nevytvářejí růst ani změnu,“ uvedla akademie.
Sienkiewicz, Šolochov nebo Tokarczuk u nás byli hojně vydávaní ještě před nobelovkou. Naopak Singer, Müller nebo nejnověji Gurnah zde „debutovali“ až po ní.
Organizace, sdružující lidi, kteří přežili jaderné útoky na města Hirošima a Nagasaki, se podle výboru snaží zabránit hrozbě, která může zničit celý svět.
Baker působí na Washingtonské univerzitě v americkém Seattlu, zatímco Hassabis a Jumper pracují v Londýně ve firmě Google DeepMind, která se zabývá výzkumem umělé inteligence.
Na letošní rok Netflix chystá zpracování slavného románu Sto roků samoty spisovatele a držitele Nobelovy ceny Gabriela Garcíi Márqueze. Před několika dny na něj zveřejnil první upoutávku.
Higgsův boson je jedním ze základních stavebních kamenů současné fyziky, protože potvrzuje platnost nynější teorie vzniku vesmíru a vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost.
Chod buňky se obvykle porovnává k živému velkoměstu. Nachází se v něm mnoho budov, v případě buněk jde o tzv. organely, které plní řadu rolí. Potřebují si proto posílat mezi sebou různé molekuly.
Francouzský nobelista Gerard Mourou cenu za fyziku získal v roce 2018 za vývoj a studium laseru – proudu světla, jehož pulsy trvají miliontinu miliardtiny sekundy.
Rodinu Amíníové zadrželi a vyslýchali agenti íránské islámské republiky. Bratr Amíníové se s agenty střetl a byl zraněn. Rodina nakonec bez pasů odjela domů.
Ve své práci prošla archivy a shromáždila data z USA o zastoupení žen na trhu práce za více než 200 let. To jí umožnilo zjistit, jak a proč se rozdíly ve výdělcích a zaměstnanosti žen a mužů měnily.
Letošní Nobelovu cenu za mír získala vězněná íránská aktivistka Narges Mohammadíová, která bojuje proti útlaku žen v Íránu a za dodržování lidských práv a svobodu pro všechny.
Norský autor Jon Fosse za svůj život napsal přes dvě desítky divadelních her a mnoho básnických sbírek, esejů a románů. Porota ocenila jeho inovativní přístup k tvorbě.
Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za polovodičové nanokrystaly známé jako kvantové tečky. Jména čerstvých laureátů jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov.
Francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová by tím mohli přispět k rozvoji lékařské diagnostiky či elektroniky.
Vyhlašování laureátů Nobelových cen začne v pondělí udělením ceny za fyziologii a lékařství, asi nejsledovanější Nobelova cena za mír přijde na řadu v pátek.
Šestadvacetiletý Wong se stal mezinárodně známým v roce 2014, kdy se postavil do čela studentských prodemokratických protestů, které blokovaly silnice ve finanční metropoli na jihu Číny po 79 dní.
Bjaljacki se stal jedním z nejvýznamnějších politických vězňů v Bělorusku, uvězněn byl znovu po násilném potlačení protestů, které vypukly v srpnu 2020.
Podle předsedkyně Nobelova výboru Berity Reissové-Andersenové laureáti „podporovali právo na kritiku moci a ochranu základních práv občanů“ a mají podobné cíle i způsob aktivity.
„Mnoho lidí na Švédské akademii závisí ekonomicky a v přístupu do kulturního světa. Arnault dokázal ženy umlčet. Buď chtěly psát, anebo svět umění opustily,“ říká Matilda Voss Gustavssonová.