Coca-Cola přestane používat látku, která může působit kožní a nervové potíže
Výrobce nápojů Coca-Cola vyslyšel volání veřejnosti po změně. Přestane do svých nápojů přidávat látku zvanou bromovaný rostlinný olej. Ve velkém množství může způsobovat zdravotní potíže, zejména kožní a nervové. Proti používání této chemikálie sepsali spotřebitelé petici a byli úspěšní. V Česku se do nápojů přidávat nesmí.
Bromovaný rostlinný olej (BVO) se v USA přidává do pomerančového nápoje Fanta a do ovocného nápoje a pití pro sportovce Powerade.
BVO slouží jako stabilizátor chuti a zároveň zajišťuje, aby se jednotlivé složky nápoje neoddělovaly.
Výzkumníci kliniky Mayo zjistili, že jeho nadměrné užívání může vést k poruchám paměti, nervovým problémům či kožním potížím.
V Česku ani jinde v Evropské unii se ale BVO do nápojů nepřidává, legislativa to zakazuje. Zatímco v Americe je látka uznaná jako bezpečná.
„V evropských výrobích se s ní nesetkáme. Ale protože její funkce fixace aroma je požadovaná, používají se podobné látky, upravené pryskyřice,“ potvrzuje vedoucí ústavu analýzy potravin VŠCHT Jana Hajšlová.
Bromovaný rostlinný olej (E443) je sloučenina bromu – těžkého, nestálého a žíravého kapalného prvku – s rostlinným nebo jiným olejem. Při časté konzumaci se váže a hromadí v tucích – nejvyšší hodnoty usazeného bromu byly naměřeny u dětí do 15 let. V některých zemích se používá ke stabilizování aromat v některých nápojích, k zakalování nealkoholických nápojů s citrusovou příchutí a objevoval se také ve zmrzlinách nebo pečených výrobcích.
Na portálu Change.org uživatelé uspořádali petici, kde požadovali, aby se tento přípravek, který se v chemickém průmyslu používá například proti hoření, do nápojů nedával. Coca-Cola vyšla zákazníkům vstříc, její konkurent Pepsi už BVO přestal přidávat před rokem.
Už před dvěma roky Coca-Cola i Pepsi musely změnit složení svých limonád, jinak by jejich limonády musely nést varování, že způsobují rakovinu.
Látka 4-metylimidazol se v Kalifornii dostala na seznam zakázaných látek. Do pití se dostávala spolu s karamelem nebo karamelovými barvivy. Mohla tak být nejen ve sladkých limonádách, ale třeba také v tmavých pivech. V Evropě pro tuto látku zatím žádná omezení neplatí.