Mělo by Česko zavést spotřební daň na slazené nápoje? Ředitelka Svazu výrobců nealkoholických nápojů Veronika Jakubcová a ekonom Jakub Komárek z PAQ Research diskutují v pořadu Pro a proti.
Pivovary CZ Group produkuje piva značek Litovel, Holba nebo Zubr a zaměstnává ve svých pivovarech téměř 500 lidí. Je pátou největší pivovarnickou skupinou v Česku.
Za plastové kelímky na nápoje se na brněnských trzích platí záloha 50 korun. Částky je možné se vzdát a na speciálních sběrných místech tak přispět jedné z 18 pomáhajících organizací.
Plná a intenzivní chuť, sametová, ale taky lehce nahořklá vůně čerstvě namletých pražených kávových zrnek a taky krémová oříškově hnědá pěna. To všechno ve velmi kompaktním podání malého šálku.
O rok dřív byla průměrná míra inflace 2,8 procenta. V prosinci spotřebitelské ceny meziročně rostly nejpomaleji za dva roky, zvýšily se o 2,3 procenta.
Vypijeme méně sladkých limonád a víc vody, tak by se daly popsat chutě Čechů v posledních letech. Ukazují to data Českého statistického úřadu. A nejsme sami. Zájem o limonády klesá třeba i v USA.
Káva, čaj i čokoláda chutnaly v minulosti jinak, než jak je známe dnes. Historii těchto nápojů, jejich oblibu v novověku i účinky, které jim lidé připisovali, zmapoval historik Karel Černý.
PepsiCo získá převzetím firmy SodaStream novou řadu výrobků, díky kterým bude moci oslovit zákazníky přímo v domácnostech, tedy nejen prostřednictvím obchodů.
Jen za poslední dva týdny vzrostlo vyhledávání zboží na internetu v kategorii klimatizace o 500 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Shoptet, na jejíž platformě běží v Česku 13 tisíc e-shopů.
Americká společnost Som Sleep přišla s alternativou k teplému mléku nebo meduňkovému čaji. Nápoj by měl pomáhat třeba i lidem trpícím insomnií, tedy nespavostí.
Nápojářská skupina Kofola kupuje českého výrobce bylinných čajů Leros. Získá stoprocentní podíl firmy a převezme všechny její výrobní kapacity i zaměstnance.
Výživné jídlo sice nevymaže nežádoucí vzpomínky související s alkoholovými excesy, ale existuje několik druhů potravin, které pomohou urychlit zotavení a zbavit se kocoviny a úporné bolesti hlavy.
Nápoje s vysokým obsahem cukru by do budoucna mohly být dražší, nebo by na nich mohly být červené nálepky varující před jejich konzumací. Takový je alespoň plán ministerstva zdravotnictví.
Lidé v horkých dnech víc vyhledávají způsoby, jak se ochladit. Podle zákoníku práce by měli zaměstnavatelé svým zaměstnancům zajistit kromě vhodného prostředí třeba i speciální ochranné nápoje.
Potravinářští inspektoři v létě kontrolují hlavně sezonní a venkovní prodejce. Zkoumají třeba správnou míru u nápojů nebo dostatečné chlazení potravin. Zaměřují se také na dodržování hygienických podmínek, které stánkaři porušují nejčastěji.
Svůj nápad zavést speciální daň z cukru dnes přijde do britského parlamentu obhajovat populární kuchař Jamie Oliver. Známá celebrita si představuje až 20procentní daň na slazené limonády coby součást boje proti dětské obezitě. Potravinářský průmysl takovou změnu odmítá.
Místo piva točenou limonádu. Horké letní dny hrají do karet hlavně jejich výrobcům, a to i přesto, že v posledních letech Češi na sladkých nápojích šetřili a raději si natočili vodu z kohoutku. Největší český výrobce točené malinovky letos očekává rekordní tržby. Rozšířit svou nabídku a zchladit zákazníky se ale snaží i samotné restaurace a bary, které vymýšlejí neobvyklé domácí limonády.
Jeden z ruských poslanců navrhuje zakázat dovoz amerických limonád. Rozšíření protizápadních potravinových sankcí by se mělo týkat Coca-Coly nebo Pepsi. Podle poslance totiž obě společnosti sponzorují americké politiky, kteří zavedli sankce proti Rusku.
Zkoušejí prodejci ve školních bufetech děti i pedagogy z povinného předmětu Výchova ke zdraví? Tato otázka je nasnadě. Nabízejí v nich totiž nevhodné potraviny a nápoje, které rozhodně zdravé nejsou. Ty se navíc v základních školách objevují také v automatech.
Výrobce nápojů Coca-Cola vyslyšel volání veřejnosti po změně. Přestane do svých nápojů přidávat látku zvanou bromovaný rostlinný olej. Ve velkém množství může způsobovat zdravotní potíže, zejména kožní a nervové. Proti používání této chemikálie sepsali spotřebitelé petici a byli úspěšní. V Česku se do nápojů přidávat nesmí.
Mexická vláda se rozhodla bojovat s obezitou svých občanů. Dolní komora Kongresu už schválila daň na slazené nápoje. Pokud návrh projde i senátem, připlatí si Mexičané ke každé lahvi limonády jedno peso, to znamená asi jednu a půl koruny.
V pražském hotelu Hilton dnes vrcholí 2. ročník Kongresu mezinárodní barmanské asociace. Akce, které se účastní přes 58 světových organizací, chce představit nové trendy v mixologii, tedy míchání alkoholických nápojů. Vedle workshopů a prezentace vybraných značek alkoholu je jeho součástí i světový šampionát v klasickém a tzv. flair bartendingu, což je šejkování a poházování sklenic a lahví.
Současná horka komplikují práci v mnoha oborech. Například v uzavřených výrobních halách teploty stoupají velmi rychle a často už tak těžkou práci ještě ztěžují. V jedné z hradeckých průmyslových továren teď sahají teploty až ke 40 stupňům celsia. Lidé, kteří obsluhují těžké stroje, jsou tak osm hodin vystaveni extrémnímu horku.
Dodržování pitného režimu je pro řadu lidí stále neznámou věcí. Jak ale upozorňují lékaři, malým nebo naopak příliš velkým přísunem tekutin si lidé mohou poškodit zdraví.
Soud v New Yorku zrušil zákaz velkých slazených nápojů jen několik hodin předtím, než vstoupil v platnost. Soudce regulaci, která zakazovala větší než půllitrové objemy, označil za svévolnou. Zasadil tak ránu starostovi Michaelu Bloombergovi a jeho boji proti epidemii obezity. Město se chce proti rozsudku odvolat.
V Česku pije pivo devět z deseti mužů, počet půllitrů ale omezují. Stále častěji popíjí pivo ženy. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který zaznamenal i další trendy v české pivní kultuře.