EU bojuje proti invazivním druhům flóry i fauny. Akvaristé se chtějí bránit

Evropa se chce bránit přílivu nepůvodních rostlin a živočichů. Ročně působí tyto invazivní druhy Evropě ztráty ve výši 12 miliard eur. Evropský parlament schválil směrnici, která umožňuje zakázat neomezené množství druhů rostlin a zvířat. To ale může uškodit chovatelům především exotických zvířat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kormorán velký

Kormorán velký | Foto: Słavomir Staszczuk, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Kormorán je neúnavným žroutem ryb. Je to typické zvíře, které kvůli přemnožení škodí rybářům. Nebezpečné jsou i některé nepůvodní, invazivní druhy želv. Nová směrnice Evropské unie chce takové druhy zvířat a rostlin zakázat.

Plošný zákaz chovu některých exotických druhů se ale může dotknout i chovatelů. Profesor Petr Dvořák, prezident Unie akvaristiky České republiky, se obává toho, že směrnice akvaristy poškodí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vnímají směrnici EU o invazivních druzích flóry i fauny čeští akvaristé, zjišťoval matěj Štýs

„Mohlo by se stát, teoreticky, že některé druhy, které by byly rizikové pro některé státy, by poškodily přímo a v tomto případě i ekonomické zájmy České republiky, protože Česká republika je největší vývozce akvarijních ryb v Evropě,“ upozorňuje Petr Dvořák a pokračuje:

„Mohlo by to znamenat zákaz chovu některého druhu a to znamená už nejen poškození akvaristiky jako hobby, ale zejména poškození akvaristiky jako profesionální činnosti."

Chovatelům vadí zejména plošné pojetí směrnice. Ta bude platit v celé Evropské unii. O výjimku z uplatnění budou muset jednotlivé státy zažádat.

„Problematika ochrany zvířat je velmi, velmi složitá. Následek třeba přemnožení bobra evropského, kormoránů, to jsou obrovské ekonomické škody třeba na rybářství,“ dodává Petr Dvořák a uzavírá:

„Tohle jsou citlivé problémy, které by v žádném případě neměly být řízeny centrálně z Bruselu. Tyto věci by měly být řízeny na úrovni jednotlivých států.“

Akvaristé se budoucích omezení obávají a hodlají se proti zákonu bránit na domácí i evropské půdě.

mad, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme