EU bojuje proti invazivním druhům flóry i fauny. Akvaristé se chtějí bránit
Evropa se chce bránit přílivu nepůvodních rostlin a živočichů. Ročně působí tyto invazivní druhy Evropě ztráty ve výši 12 miliard eur. Evropský parlament schválil směrnici, která umožňuje zakázat neomezené množství druhů rostlin a zvířat. To ale může uškodit chovatelům především exotických zvířat.
Kormorán je neúnavným žroutem ryb. Je to typické zvíře, které kvůli přemnožení škodí rybářům. Nebezpečné jsou i některé nepůvodní, invazivní druhy želv. Nová směrnice Evropské unie chce takové druhy zvířat a rostlin zakázat.
Plošný zákaz chovu některých exotických druhů se ale může dotknout i chovatelů. Profesor Petr Dvořák, prezident Unie akvaristiky České republiky, se obává toho, že směrnice akvaristy poškodí.
Jak vnímají směrnici EU o invazivních druzích flóry i fauny čeští akvaristé, zjišťoval matěj Štýs
„Mohlo by se stát, teoreticky, že některé druhy, které by byly rizikové pro některé státy, by poškodily přímo a v tomto případě i ekonomické zájmy České republiky, protože Česká republika je největší vývozce akvarijních ryb v Evropě,“ upozorňuje Petr Dvořák a pokračuje:
„Mohlo by to znamenat zákaz chovu některého druhu a to znamená už nejen poškození akvaristiky jako hobby, ale zejména poškození akvaristiky jako profesionální činnosti."
Chovatelům vadí zejména plošné pojetí směrnice. Ta bude platit v celé Evropské unii. O výjimku z uplatnění budou muset jednotlivé státy zažádat.
„Problematika ochrany zvířat je velmi, velmi složitá. Následek třeba přemnožení bobra evropského, kormoránů, to jsou obrovské ekonomické škody třeba na rybářství,“ dodává Petr Dvořák a uzavírá:
„Tohle jsou citlivé problémy, které by v žádném případě neměly být řízeny centrálně z Bruselu. Tyto věci by měly být řízeny na úrovni jednotlivých států.“
Akvaristé se budoucích omezení obávají a hodlají se proti zákonu bránit na domácí i evropské půdě.