Česko mělo do čtvrtka přijmout unijní kybernetickou směrnici. V pořadu Pro a proti na Plusu o ní diskutují prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund a poslanec Petr Letocha (STAN).
Česká republika podle eurokomise nesprávně implementovala do národního práva směrnici o právu na přístup k obhájci a na komunikaci po zatčení, která měla být zavedena do 27. listopadu 2016.
Smyslem směrnice je zlepšit pracovní podmínky při práci. Členské státy se zatím mezi sebou na postoji k legislativě nedohodly. Existuje totiž skupina, která prosazuje co nejpřísnější možnou regulaci.
„Obdrželi jsme podněty od více než sta subjektů. Všemi jsme se pečlivě zabývali, řadu z nich jsme také zohlednili,“ řekl serveru iROZHLAS.cz náměstek ředitele NÚKIB Tomáš Krejčí.
Návrh vychází z evropské směrnice o slaďování rodinného a pracovního života . Podle ministerstva práce a sociálních věcí bude navazující volno zatím jen pro rodiče v zaměstnaneckém poměru.
Už Klaus byl přesvědčen, že díky naší jedinečné zkušenosti víme mnoho věcí lépe než západoevropské země. I jiní politici se ale snažili dokázat, že v Čechách víme lépe než ostatní, co je správné.
Mezinárodní Asociace počítačového a komunikačního průmyslu, která sdružuje firmy jako Google, Facebook, Intel či Samsung, označila nová pravidla za nevyužitou příležitost.
Česko se u soudu domáhá zrušení směrnice zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky. Podle české žaloby je směrnice diskriminační a zbytečně omezuje držitele legálních zbraní.
Pokud jste zvyklí dávat fotografie z dovolené na sociální sítě, nemusíte se bát, že byste od pátku měli své návyky měnit. Na pravidlech sdílení takových momentek start GDPR nic zásadního nemění.
Evropská směrnice o platebních službách PSD2, která vejde v účinnost v sobotu 13. ledna, zakazuje účtovat poplatky za platbu kartou a přináší řadu změn v ochraně klientů a jejich práv.
Česká republika podá do poloviny srpna k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Ministr vnitra Chovanec na Twitteru informoval, že jeho návrh podpořila vláda.
Není to tak dávno, co se Dánsko chlubilo svým humánním postojem, přívětivým přístupem k cizincům a velkorysým rozpočtem vyhrazeným pro zahraniční pomoc. Časy se ale změnily. Třeba dánská ministryně pro integraci Inger Støjbergová v úterý rozdmýchala v zemi vášnivou debatu tím, že oslavovala 50. regulaci týkající se imigrace a na sociální síti zveřejnila fotografii, kde ho s úsměvem drží v rukách. Někteří ji za gesto kritizují, jiní zase obdivují, píše americký server The New York Times.
Nová směrnice Evropské unie o zbraních může způsobit odliv výrobců zbraní mimo Evropu. Na semináři na pražské právnické fakultě to uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Tuto možnost považuje za největší riziko.
Spojené státy výrazně rozšiřují počet nelegálních přistěhovalců, o jejichž deportaci budou úřady usilovat. Na základě direktivy schválené prezidentem Donaldem Trumpem bude nově hrozit vyhoštění lidem zadrženým kvůli drobným deliktům, jako jsou dopravní přestupky. Vyplývá to z dokumentů, které v úterý zveřejnilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Jedinou skupinou, která bude před deportací chráněna, jsou ti, kteří přišli do USA jako děti se svými rodiči.
Jen před několika měsíci prezident Miloš Zeman apeloval na Čechy, aby se ozbrojili a bránili se tak před hrozbou superholokaustu, kterou představují islámističtí teroristé. Prodej zbraní od té doby roste a zákony o jejich držení jsou jedny z nejshovívavějších v Evropě. Tak začíná článek amerického serveru Washington Post věnovaný zákonu o zbraních v Česku.
Členské státy EU dnes podle očekávání nalezly většinovou politickou shodu nad kompromisním návrhem přísnější směrnice o zbraních pro následující vyjednávání s europarlamentem. Český ministr vnitra Milan Chovanec už při příchodu na dnešní schůzku v Lucembursku zopakoval, že Česku se návrh nelíbí a nepodporuje ho.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zítra v Lucemburku odmítne některé části směrnice Evropské unie o držení zbraní. Řekl to po jednání se zástupci myslivců a expertů. Směrnice by se v České republice týkala statisíců zbraní a desetitisíců jejich držitelů.
Do boje s Evropskou unií teď kvůli pravidlům o vzhledu cigaretových krabiček míří mnoho tabákových společností. Případ bude řešit Soudní dvůr Evropské unie. Ten rozhodne, zda má Brusel skutečně právo diktovat členským zemím, jak mají cigarety vypadat.
Evropská unie přitvrzuje regulaci bankovního sektoru. Chce tím zabránit opakování otřesů na bankovním trhu po finanční krizi v roce 2008. Minulý týden europoslanci schválili trojici opatření, která patří k hlavním bodům připravované bankovní unie. Jedním z nich je i omezení odměn bankéřů.
Evropa se chce bránit přílivu nepůvodních rostlin a živočichů. Ročně působí tyto invazivní druhy Evropě ztráty ve výši 12 miliard eur. Evropský parlament schválil směrnici, která umožňuje zakázat neomezené množství druhů rostlin a zvířat. To ale může uškodit chovatelům především exotických zvířat.
Členské státy Evropské unie by měly přerušit oficiální kontakty se židovskými osadami, které Izrael staví na okupovaných palestinských územích. O přelomové směrnici Bruselu dnes informuje izraelský tisk. A zdá se, že evropská snaha rozlišovat mezi „legitimním Izraelem“ a židovskými osadami vyvolává v Jeruzalémě velké pozdvižení. Někteří židovští nacionalisté totiž takový postup dokonce srovnávají s politikou nacistů.
Šéf protimafiánského policejního útvaru Robert Šlachta musí v krátké době vysvětlovat druhý případ údajného prohřešku vůči interním policejním předpisům. Na sklonku loňského roku jeho lidé čelili podezření ze zneužívání služebních aut. Teď podle deníku Právo pochybil sám Šlachta, když objednal mobilní telefony a notebooky za 150 tisíc korun bez výběrového řízení.