Likvidace ropných kalů z ostravských lagun by měla skončit v roce 2018

Lidem z ostravských Fifejd by se do čtyř let mohlo lépe dýchat. Státní podnik Diamo vybírá firmu, která odtěží zbytek ropných kalů po bývalé rafinérce Ostramo. Místní by si i v létě mohli po letech konečně bezstarostně otevřít okno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laguny s toxickým odpadem na Ostravsku

laguny s toxickým odpadem na Ostravsku | Zdroj: ČTK

„Otevřu okno, řeknu to je zase smrad, tak ho radši zavřu, a tím to končí,“ popisuje paní Olga, která žije na sídlišti u ostravských lagun 40 let.

Na štiplavý zápach, který jí do oken občas nažene vítr, si už podobně jako další sousedé musela chtě nechtě zvyknout. Například paní Slávka se v létě kolikrát ani pořádně nevyspí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O likvidaci ropných lagun v Ostravě se zajímal reportér Stanislav Janalík

„To má takovou vůni jako žumpa, čpavek, chmel. Taková směska je to. Někdy mě to i vzbudí,“ stěžuje si paní Slávka.

Do čtyř let chce státní podnik Diamo úplně zlikvidovat zbývajících 97 tisíc tun ropných kalů.

„V současné době probíhá výběrové řízení na zpracovatele těchto kalů a předpokládáme, že do konce roku 2018 budou kaly zlikvidovány. Samozřejmě to je za předpokladu, že soutěž bude probíhat standardním způsobem a nebude se zdržovat,“ potvrzuje Josef Havelka z odštěpného závodu Odra státního podniku Diamo.

Pomoc přislíbil i ministr průmyslu

Nejpozději v červenci chce podnik znát pět firem, ze kterých vybere vítěze. Pomoc Ostravsku přislíbil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD.

„Tohle je dlouhý problém, který ne a ne dořešit, a samozřejmě z mé pozice se budu snažit, aby co nejdříve bylo zajištěno financování a také aby ten proces výběru proběhl pokud možno co nejdříve,“ uvedl Mládek.

Čištění lagun v minulosti provázely problémy například s likvidací paliva vyrobeného z vytěžených kalů nebo komplikace s nebezpečným benzenem.

V sanaci kontaminované podzemní vody a zeminy bude dál pokračovat Sdružení Čistá Ostrava, které už zakázku získalo v minulosti.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme