Olomoucký soud odročil případ aféry obchodů s nezdaněným lihem na červenec
V kauze rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem rozsudek nepadl. Krajský soud v Olomouci případ odročil na začátek července. Dnes soud mimo jiné řešil propuštění Tomáše Březiny z vazby. Jeho otec nabídl kauci pět milionů, další dva miliony je ochotný složit jeho tchán. Podle soudu je to ale málo.
Proti propuštění z vazby není ani státní zástupce. Podle něj jsou vazební důvody oslabeny. Jedním z důvodů je to, že Tomáš Březina v souvisejícím trestním řízení spolupracuje.
Tomáš Březina, jeden z nejbližších spolupracovníků svého bratra Radka Březiny, je dosud ve vazbě kvůli obavě z útěku.
Nabízená kauce soudu nestačila
Jeho rodina dnes u soudu původně nabídla kauci ve výši sedmi milionů korun; pět milionů korun chtěl složit jeho otec Vladimír Březina, další dva miliony korun jeho tchán. Podle soudu to však není dostatečné. Nic ale nebrání tomu, aby na záruku 15 milionů korun byl propuštěn.
„Kauce byla stanovena více než dvojnásobná proti tomu, co oni nabídli a s kterou mimo jiné státní zástupce souhlasil,“ konstatoval předseda senátu Eduard Ondrášek.
V případě složení kauce rozhodne soud o propuštění z vazby v neveřejném jednání. „Potom už by nebránilo nic tomu, aby klient mohl být propuštěn,“ sdělil obhájce Pavel Fryšák.
Po rozhodování o vazbě pokračoval soud v rozplétání rozsáhlého obchodu s nezdaněným lihem. U soudu mimo jiné vypovídal Tomáš Křepela. Bývalý obchodní zástupce firmy Morávia-Chem popisoval, jak společnost obchodovala s lihem. O nezdaněném lihu ale údajně nevěděl. Jde o člověka, který figuruje také v metanolové kauze, kde mu hrozí doživotí. Dnes ale vypovídal jako svědek.
Daňový únik za půl miliardy
Tomáš Březina se společně se svým bratrem Radkem Březinou a Tomášem Pantlíkem před olomouckým soudem zodpovídá ze skrytých zásob nezdaněného lihu.
Ukryté barely objevili policisté v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik na nelegálním lihu byl vyčíslen dohromady téměř na půl miliardy korun.
Březinovi jsou stíháni i v souvisejícím trestním řízení, ve kterém je obviněno kvůli obchodování s nezdaněným lihem celkem 15 lidí. Podle žalobců takzvaná lihová mafie mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.
Radek Březina měl navíc z vazby nabídnout policistovi desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Podplatit však chtěl také státního zástupce i soudce. Hrozí mu za to až 16 let vězení.