Súdán odložil popravu 'odpadlice od víry'. Křesťanské země usilují o zrušení trestu
Soud v Súdánu odložil trest smrti Meriam Ibrahim Ishagové za údajnou konverzi ke křesťanství. Mladá žena má podle islámského práva nárok, aby mohla dva roky pečovat o své nově narozené dítě. Súdán však popřel dřívější informace, že by žena měla být propuštěna z vězení.
O propuštění přitom v sobotu podle agenturních zpráv informoval zástupce súdánského ministerstva zahraničí. O údajném osvobození nic neví ani její manžel. Právník vězněné ženy Muhannad al-Núr proto plánuje další odvolání.
„Od porodu začnou úřady počítat dva roky do popravy. My jsme ale ještě podali odvolání k soudu vyšší instance a můžeme se odvolat ještě výše. Doufáme, že to nakonec povede k úplnému propuštění. Nebude popravena, dokud všechny soudy neřeknou své poslední slovo," řekl právník.
Proti rozsudku protestovaly Spojené státy či Francie, své odmítavé stanovisko vyjádřil i britský premiér David Cameron. Zrušení trestu požaduje peticí i Amnesty International.
Řada světových osobností Súdán vyzvala, aby trest zrušil úplně. Mezi nimi je i teolog Tomáš Halík.
„Snažil jsem se už v minulosti pozvednout hlas, když jsem cítil, že se někde koná nějaká nespravedlnost, že je někde nějaký fanatismus – ať už je to zprava, zleva, z křesťanských řad, z muslimských řad,“ dodává Tomáš Halík.
Meriam Ibrahim Ishagová byla podle svých slov vychována ve víře své matky jako křesťanka. Po otci je sice muslimka, ale otec s rodinou nežil a na výchově se nepodílel.
Žena byla souzena podle islámského práva. Nejprve dostala možnost přiklonit se k islámu. Když ji ale odmítla, vynesl soud v polovině května ortel smrti oběšením. Trest byl ale kvůli jejímu těhotenství odložen. Ve středu se jí ve věznici narodila holčička. Prvorozený, rok a půl starý syn smí být s matkou v cele od února.
Manžel vězenkyně Daniel Wani je občanem Spojených států amerických a už dříve řekl, že ho v celé kauze zklamal také přístup americké diplomacie.
„Jako občan Spojených států amerických jsem zklamaný z přístupu americké ambasády. Na začátku jsem se na ni obrátil, ale řekli mi tam, že nemají čas. Pak dokonce řekli, že je případ nezajímá. Začali se o něj zajímat, až když se dostal do médií. To už ale bylo pozdě," nechal se slyšet Wani.