Kriminalisté vyšetřují další případ otrávených orlů na jihu Čech. Tentokrát u Bechyně
Neznámý travič vyhubil u jihočeské Bechyně rodinu vzácných orlů mořských. Od začátku roku je to třetí podobný případ. Právě v jižních Čechách je populace orlů mořských největší. Ptáci zemřeli na otravu karbofuranem.
Ornitologové tu při běžné kontrole našli pod hnízdem orlů mořských mrtvého čtrnáctiletého samce. Protože neměl žádné viditelné zranění ani nebyl postřelený, prohlédli také hnízdo, kde našli uhynulou osmiletou samici a dvě mláďata.
Kromě nich byla v hnízdě také prasečí noha. Při rozboru se ukázalo, že byla napuštěná karbofuranem.
„Na hnízdě také byla návnada, což byla noha prasete domácího. Podle rozboru jak návnada, tak všichni čtyři práci uhynuli na karbofuran,“ popisuje příčinu úhynu ptáků Pavel Křížek z Ochrany fauny České republiky.
Samec byl kroužkovaný před 14 lety. „Je to nejstarší doložený kroužkovaný pták kroužkem Národního muzea Praha,“ vysvětluje Křížek.
Samička na sobě měla kroužek německý, byla kroužkovaná před osmi lety v Dolním Sasku.
Další tři otrávení orli, jeden zastřelený
Stejně jako orli od Bechyně, byli v lednu otráveni také tři ptáci v Hošticích u Volyně. V březnu našli mrtvého orla mořského ornitologové u Protivína, toho někdo zastřelil.
V letech 2004 a 2005 byli v Česku nalezeni další čtyři orli mořští prokazatelně otráveni karbofuranem. V roce 2006 byla otrava karbofuranem prokázána u osmi orlů.
Karbofuran je jeden z nejjedovatějších karbamátových pesticidů. V EU je zakázán, v České republice byl v prodeji až do prosince 2008 pod jménem Furadan ve formě postřiku a granulí. Smrtelná dávka pro ptáky je kolem 0,5 mg na kilogram živé váhy. Ptáci obvykle považují granuli karbofuranu za zrní, přičemž i jediná granule ptáka zabije. Takové použití karbofuranu zakazuje zákon o myslivosti a zákon na ochranu zvířat proti týrání.
Karbofuran působí jako nervový jed, po jehož požití přestanou ptáci létat a nakonec jim ochrnou dýchací svaly, takže se v bolestech udusí.
Stejný účinek může mít už při pouhém dotyku také na domácí zvířata nebo dokonce lidi. Pozor by se proto měli dávat majitelé psů nebo rodiče dětí.
„Je to varování i pro pedagogy, když půjdou na procházku se školou nebo se školkou, aby děti někde něco nebebraly,“ dodává Křížek.
Minulý týden bylo zaznamenané podezření na otravu psa na Benešovsku, kde se v poslední době podobné případy také množí.