V Německu stoupá kriminalita, nejhorší situace je ve Frankfurtu
Německý ministr vnitra Thomas de Maizière zveřejnil statistiku, podle které v zemi stoupá zločinnost. Nejhorší situace je ve Frankfurtu nad Mohanem, následuje Kolín nad Rýnem a Berlín. Naopak nejbezpečněji ze všech německých velkoměst se mohou cítit obyvatelé Mnichova.
Němečtí policisté musí nejčastěji řešit vloupání. Za loňský rok to bylo 150 tisíc případů. Následují krádeže aut, kol nebo odcizené peněženky.
Ve vloupání obsadila první příčku jednoznačně německá metropole. Pachatel ale velmi často unikne spravedlnosti, německé odbory proto žádají, aby se přestalo se snižováním počtů policistů.
Roste také počet krádeží při nákupech přes internet, a jde jak o ztrátu dat, tak i zboží. Zvyšuje se i kybernetická kriminalita a problémem zůstává také dětská pornografie.
O zvyšující se kriminalitě v Německu mluvila tamní zpravodajka ČRo Klára Stejskalová
V Německu se často ozývají stížnosti, že po otevření hranic se prudce zvýšila kriminalita v česko-německém pohraničí. Statistiky to ale nepotvrzují.
„Před otevřením hranic jsme měli vyšší čísla. Ale lidé v pohraničí to vnímají jinak. V Kolíně nad Rýnem se auta kradou mnohem více. Lidé je však mají pojištěná, takže to tak nepociťují,“ vysvětluje Petr Salender z policejního prezidia v Braniborsku.
„Tady lidé žijí s takovým tím pocitem ohrožení. Ale je pravda, že v posledních letech počet krádeží roste. Působí tu řada zahraničních gangů z východní i jižní Evropy, z Maďarska, Rumunska, které se specializují na automobilové krádeže,“ říká Salender.
Obětí zločinu se podle statistik stal každý 13. obyvatel Německa, podle ministra vnitra je ale Německo v celosvětovém měřítku bezpečnou a klidnou zemí.