Více než polovina medů neprošla kontrolou, byly zředěné a obsahovaly barviva
Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontrolovala kvalitu medů v maloobchodech. Více než polovina vzorků obsahovala nepovolené příměsi. Výrobcům šizených medů hrozí až statisícové pokuty. Někteří se ale brání, že inspekce používá zastaralé metody šetření.
Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zaměřili svou pozornost na prodávané medy. U šedesáti procent objevili nepovolené příměsi, nejčastěji v podobě sacharidů a barviv. Výrobci také medy mnohdy naředili.
„Z celkem 30 analyzovaných vzorků nevyhovělo právním předpisům 18 z nich,“ upozornil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Například v kontrolovaných prodejnách Jihomoravského kraje vyhovovaly medy právním předpisům v jediném obchodě.
U všech nevyhovujících vzorků prokázala laboratorní analýza falšování nebo neodborné zacházení, které snižuje kvalitu potraviny.
Spor o med
Při mimořádné kontrole dopadla nejhůře plzeňská firma JSG Med. Ani jeden z dvanácti kontrolovaných vzorků nesplňoval zákonné požadavky. Výrobce měl podle inspekce s falšováním medu problémy už loni.
Generální ředitel firmy Jiří Straka s takovým nařčením nesouhlasí. Inspekce podle něj používá neschválené a zastaralé metody šetření.
„Státní zemědělská inspekce nás dlouhodobě poškozuje a pracuje na zakázku v konkurenčním boji. Od Státní veterinární správy, která pracuje nestranně a podle schválených metod, máme potvrzení, že naše zboží je v naprostém pořádku,“ brání se Straka.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce tvrzení o neobjektivních metodách kontroly zásadně odmítá. Podle jejího mluvčího jsou běžné ve většině států Evropské unie.
Mezi další výrobce, u kterých vzorky neprošly, patří například Včelapro z Lednice a Medokomerc z Čestína na Kutnohorsku.
Kontroloři už předali výsledky Státní veterinární správě. Seznam nevyhovujících medů zveřejnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svých stránkách.