České Budějovice podporují informační kampaň o motýlech i péči o ně
Českobudějovická radnice podpořila péči o motýly na území krajského města. Občanské sdružení Pro živou krajinu dostalo příspěvek 50 tisíc korun. Část peněz využije na informační kampaň a část na péči o travnaté porosty, kde se motýlům dobře daří.
Nejlepší způsob péče o motýly je neposekaná louka. Větší louky nebo zahrady, ať už v areálech firem, nebo na území města, je možné sekat mozaikovitě.
„Pro motýlí housenky můžeme třeba nechat kousek trávy neposekané, jako louku. Aby se tam housenka mohla živit trávami, květinami, které tam porostou,“ říká Martin Němec z občanského sdružení Pro živou krajinu.
O podpoře motýlí populace v Českých Budějovicích informoval reportér Martin Pokorný
Důležitou součástí péče o dospělé motýly je zajistit jim přísun vhodné potravy, lidově řečeno dát jim napít.
„Vysadit nějaké nektarodárné rostliny. Krásným příkladem jsou dvě květiny, a sice dobromysl a bukvice lékařská,“ popisuje Němec.
Motýlům se v Českých Budějovicích dobře daří hned v několika lokalitách. Například na travnatém svahu u cyklostezky na Vrchlického nábřeží, v blízkosti vodáckého areálu Lídy Polesné nebo u Vrbenských rybníků.
V Českých Budějovicích prý dominují dva druhy: modrásek bahenní a bělopásek tavolníkový. „Bělopásek tavolníkový je chráněný motýl. Je nejhojnější právě na Budějovicku,“ podotýká Němec.
O životě motýlů si mohou cyklisté přečíst i na informační tabuli na začátku cyklostezky na Hlubokou blízko lávky pro pěší a cyklisty.