Němci si budou památným dnem připomínat osud německých poválečných vyhnanců
Německo má nový památný den. Odsouhlasila ho spolková vláda. Každoročně 20. června si Spolková republika bude oficiálně připomínat osud všech Němců, kteří byli po válce vyhnáni nebo odsunuti.
To, že Německo uzákoní památný den vyhnanců, je už skoro rok obsaženo v koaliční dohodě spolkové vlády. Nevědělo se jenom, který den za tento pamětní vláda vybere.
Nakonec zvolila 20. červen, což je i mezinárodní den běženců, uprchlíků nebo vyhnanců.
O uzákonění památného dne vyhnanců v Německu mluvil tamní zpravodaj ČRo Pavel Polák
Den, který připomíná německé vyhnance po druhé světové válce, už mají uzákoněný ve třech spolkových zemích - v Bavorsku, Hesensku a Sasku. Tam ale připadá na druhou neděli v září.
O zavedení památného dne na spolkové úrovni dlouhá léta usiloval Svaz vyhnanců. Jeho předsedkyně Erika Steinbachová proto rozhodnutí vlády přivítala.
„V kontextu spousty vyhánění po celém světě je teď jasné, že vyhnání Němců je také bezpráví, stejně jako vyhnání jiných skupin a národů,“ uvedla ve svém vyjádření na webu Svazu vyhnanců.
Pro německá média a vůbec veřejnost je ale uzákonění pamětního dne vyhnanců spíše okrajovou záležitostí. Mnohem větší pozornost zpráva vyvolala v Polsku nebo i Česku, kde téma poválečného odsunu Němců stále rezonuje.