Akce 'Dokážeš to taky' má pomoct ženám s rakovinou prsu

V Česku žije skoro 70 tisíc žen, které se léčily nebo léčí s nejrozšířenější ženskou onkologickou nemocí - rakovinou prsu. Ženy, u kterých lékaři karcinom v prsu najdou, prochází náročným obdobím. Pomoci jim chce projekt ‚Dokážeš to taky‘. Má posílit jejich sebedůvěru a dodat odvahu v boji s nemocí. Letošní akce se konala na letišti v Bubovicích na Berounsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce 'Dokážeš to taky' v Bubovicích

Akce 'Dokážeš to taky' v Bubovicích | Foto: Magdaléna Vošalíková

„Jsou tady různé ženy, které prodělaly rakovinu prsu. Některé už mají za sebou třeba dvacet let života, některé jsou čerstvě po operacích nebo po onkologické léčbě. Tak vidíme, že to není beznadějné a že se s touto chorobou dá žít,“ říká Anna Galendová, která do Bubovic přijela až z Třince.

Tak jako ostatní i ona letěla na vyhlídkový let nad Karlštejn. „Letěly jsme, říkala jsem si, že to houpe a kdo ví, co to s námi udělá. Ale nakonec to bylo super a neměla jsem vůbec žádný strach. V loňském roce se spalo v jeskyních, tam šlo deset odvážných žen – byla tma, zima. Myslím, že tam byl větší strach než dneska,“ doplňuje Galendová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na akci projektu ‚Dokážeš to taky‘ byl i redaktor Petr Kološ

Jenže až tato akce byla otevřená i široké veřejnosti. A nešlo jen o atrakce, jako jsou skákací hrady, výtvarné dílny nebo zmiňované vyhlídkové lety. Šlo hlavně o prevenci.

„Samovyšetření se provádí takový pátý den po skončení menstruace, pravidelně každý měsíc. Pokud je žena v menopauze, tak si určí třeba každou první sobotu, aby se jí to stalo pravidlem. Samovyšetření se provádí na dva způsoby. První je optické samovyšetření – to znamená v koupelně po koupeli. Žena se dívá do zrcadla, ruce má spuštěné a dívá se, jestli jsou prsa souměrná, jestli se náhodou někde na nějaké straně neprojevuje nějaká boulička,“ říká Eva Najvarová z klubu Diana Brno.

‚Je to vždycky šok‘

Po vyšetření optickém následuje vyšetření hmatové. Metodu by podle ní měly znát všechny dámy a také jejich partneři. Statistiky totiž říkají, že rakovinou prsu v Česku onemocní každoročně 6000 žen. Právě metoda samovyšetření prsu zachránila život i Anně Galendové.

Dokážeš to taky | Foto: Magdaléna Vošalíková

„Je to vždycky šok, protože to žena nečeká. Pak to jde velmi rychle, protože lékaři nečekají a už během týdne je pak operace nebo nastává léčba. Takže najednou je to opravdu život naruby. Jsme rádi, že tyhle akce pomůžou propagaci a že ženy už pak z toho nemají takový strach jako dříve,“ dodává Galendová.

Detailní informace o samovyšetření najdete snadno na internetu. Na řadě míst v Česku fungují také takzvané pacientské organizace – sdružují ženy, co nemocí prošly, a zároveň nabízejí pomoc těm, které mají podezření.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme