Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Cestovní agentura na Ústecku ukazuje na některé korupční kauzy

Skoro až neuvěřitelná koncentrace korupčních kauz, podivného utrácení evropských dotací a rozhodování úřadů vedlo novou cestovní agenturu Corrupt tour k tomu, aby nabízela výlety do Ústí nad Labem a okolí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na procházce v aktivním parku

Na procházce v aktivním parku | Foto: Miroslav Rosendorf

„V tomto parku je třináct kašen. Ta nejkrásnější a nejdražší z nich stála 470 tisíc korun,“ vypráví účastníkům zájezdu průvodce Dan Ditrich.

Nabídku nové cestovní agentury označil krajský radní pro cestovní ruch Radek Vonka jako blbost. Primátor Ústí nad Labem Vít Mandík to bere spíš jako legraci:

„Tak já o té cestovní kanceláři toho moc nevím, ale vnímám to jako recesi."

Turisté během pár hodin navštíví několik míst a průvodci vycházejí hlavně z informací v médiích. Například v Moravanech se dovědí, jak si postavit sídlo bez potřebných povolení. Stavební úřad v Trmicích za to chtěl ústeckému podnikateli Patriku Oulickému dát milionovou pokutu. Jak ale upozornil průvodce Dan Dittrich, nakonec k tomu nedošlo:

„Oulický se v bazénu prokazatelně nikdy nekoupal. Stavby na jeho pozemku nevznikly proto, aby je užíval.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájezdu se zúčastnila také redaktorka ČRo Gabriela Hauptvogelová

V samotném krajském městě se pak nabízí hned několik příkladů, jak využít zdevastované a za pakatel vykoupené domy od města. A nemohla chybět ani procházka po Městských sadech - takzvaném aktivním parku. Jeho úpravy stály 83 milionů a většinu platil Brusel.

Díky evropským dotacím tam lidé posedí na lavičce za 60 tisíc korun a děti se kloužou na klouzačce za skoro 600 tisíc. Podle policie je všechno v pořádku, ovšem možné zneužití dotací zajímá Evropskou komisi.

Nad městem Ústí nad Labem tak stále visí Damoklův meč v podobě možného vrácení peněz. I když spousta informací je spíše k vzteku nebo pláči, turisté se během zájezdu i pobaví.

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková hodnotí tento počin jako zajímavý nápad, ovšem s ne příliš dlouhou životností: „Domníváme se, že v konečném důsledku velmi negativně působí na společnost."

Transparency International je pro

Naopak Transparency International tento počin vítá. Podle Vladana Brože pouze informovaní lidé můžou s úspěchem bojovat proti korupci. I přes různé názory více či méně zainteresovaných lidí se výlet po korupčních místech Ústecka první várce turistů líbil. Jiří Mašín z Děčína chvílemi žasl:

„Je až s podivem, že tento region je takhle plný extrémů.“

Zájezdu se také účastnili redaktoři japonské televize. Některé korupční kauzy z Ústecka se tak dostanou až do Japonska.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme