Čím dál více rodičů žádá pro své dítě odklad nástupu do první třídy
Počet odkladů nástupu do prvních tříd v posledních letech vysoký. V průměru až dvacet procent dětí začíná chodit do školy až v sedmi letech. Ne ve všech případech je ale odklad opravdu nutný.
Dětí, které by byly tělesně nebo duševně nevyspělé pro nástup do školy, nijak výrazně nepřibývá. Průměrně pěti procentům předškoláků je nástup do první třídy odložen, protože ho opravdu potřebují. Naopak ale vzrůstá počet žádostí od samotných rodičů.
„Většina lidí říká, že mu prodloužím dětství, další část zase, že škola je tak náročná, že mají obavy, aby dítě neselhalo. Často to neřeknou přímo takhle, ale většinou je to z rodičovské pohodlnosti,“ popisuje své zkušenosti Václav Mrštík, ředitel pedagogicko-psychologické poradny v Hradci Králové.
To způsobuje, že zhruba dvacet procent ze všech přihlášených dětí nakonec nastoupí k povinné školní docházce až o rok později. Proces, který předchází uznání odkladu, popisuje ředitel královéhradecké Základní školy Úprkova Petr Lehký.
„Vyžádám si od rodičů potvrzení od dětského lékaře a samozřejmě od příslušného pedagogického centra nebo poradny. Musím říct, že za poslední roky se mi nestalo, že by poradna nebo lékař napsali, že nesouhlasí s odkladem. Většinou jsou ta vyjádření souhlasná, takže já dle zákona a dle žádosti rodičů vyhovím.“
V současné době se uvažuje o posunutí začátku povinné školní docházky z šestého roku na sedmý. S tímto návrhem ale ředitel poradny Václav Mrštík nesouhlasí.
„Nezvedal bych to na sedmý rok, to bychom se přiblížili škole, která je někde jinde, než jsme my. A Indii, v Anglii se chodí o rok dřív.“
Podobný názor má i ředitel základní školy Petr Lehký.
„To, co jsem si přečetl v novinách a co je v návrzích politiků, že by děti měly chodit do školy až od sedmi let, nepokládám za dobrou věc. Myslím si, že je to krok zpátky.“
Od letošního roku znamená odklad školní docházky i finanční výdaje navíc. Rodiče, kteří budou chtít posílat své děti do mateřské školy o rok déle, budou muset za tuto službu platit.