Současné velké množství odkladů negativně ovlivňuje kapacity mateřských škol. První třídu by podle novely neměli žáci opakovat, postoupit do druhého ročníku by měli bez ohledu na prospěch.
Ministerstvo školství slíbilo úpravu Rámcově vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, který od roku 2027 určuje povinnou výuku angličtiny od první třídy na základních školách.
Do průzkumu se s vědci zapojily i děti. „Ten projekt je super. Je to kombinace přírodopisu, historie a různých dalších oborů. A vytvořil se šikovný tým dětí, které to zajímalo,“ říká učitel dějepisu.
Každá škola si konkrétní termín v tomto období volí sama. Zatímco někde si budoucí prvňáci na zápis počkají, třeba v Sušici už ho někteří mají za sebou.
Přijímačky na střední školy a víceletá gymnázia se rychle blíží. Proběhnout mají na konci první poloviny dubna a zúčastní se jich asi 150 tisíc dětí. Míst pro ně ale není dost.
V chebské 6. základní škole se od roku 2027 přestanou vyučovat předměty v němčině. Nový rámcový vzdělávací program zavádí povinnost učit angličtinu jako první cizí jazyk už od první třídy.
Vedení Holešova prosazovalo sloučení dvou z místních tří základních škol. Od sloučení si radnice slibovala zlepšení vzdělávání a prostředí pro rozvoj žáků. Argumentovala i úsporami.
Novelou školského zákona nechce poslanec a učitel Pavel Klíma odklady zakázat, ale omezit. „Chceme pomoci plynulejšímu přechodu dětí ze školky do školy,“ vysvětluje.
Deváťáci si mohou v úterý zdarma zkusit přijímačky na střední školy. Zapojení základních škol je dobrovolné. K přijímacím zkouškám by mělo dle odhadů přijít přes 100 tisíc lidí.
„Policisté jej zadrželi, ke střelbě nedošlo. Do školy přivolali psychologický intervenční tým. Důležitá informace je, že se nikomu nic nestalo. Nyní už výuka pokračuje,“ řekla mluvčí Schwarzová.
Žáci na prvním stupni mohou dostat nový typ vysvědčení. „Souhrnné vysvědčení tak, jak ho máme, by mělo být nějakým způsobem zrušeno,“ říká Petra Mazancová (TOP 09), předsedkyně Učitelské platformy.
Nové učební plány přináší například i zavedení povinného druhého cizího jazyka od sedmé třídy. Veřejnosti představí ministerstvo dokumenty 14. ledna, uvedlo.
Učitelka Kateřina Laluhová měla na konci školního roku ve třídě 25 dětí. Když uslyšela praskání stropu, vyvedla je rychle ven. Sádrokartonový podhled se v místnosti záhy zřítil.
Strop se v pražské základní škole zřítil koncem června, učitelka Kateřina Laluhová tehdy pohotovou reakcí zachránila 25 svých žáků. Od prezidenta letos dostala za hrdinství státní vyznamenání.
Revize rámcových vzdělávacích programů jde do finále. Ministerstvo školství je chce schválit do konce roku. S těmi pro základní vzdělávání je ale problém. Zástupci škol a učitelů vyzývají k odkladu.
„Třídy od čtvrtého po devátý ročník mají ranní, odpolední a distanční nebo prezenční výuku. Takže učíme na směny. Pedagogové z toho byli hodně rozladění,“ přiznává ředitelka školy v Opavě.
Škola chtěla žáky zklidnit, ukázat jim jiné formy zábavy a přimět je k častější komunikaci mezi sebou. Proto vytvořila nové relaxační zóny a na chodby pořídila stolní fotbaly a ping-pongové stoly.
„Znepokojivý trend poukazuje na hlubší krizi vzdělávacího systému, v němž se učitelé cítí stále zranitelnější a bez podpory,“ uvedla poslankyně Jin Sun-mee z Demokratické strany.
V jesenickém gymnáziu po povodni nefunguje topení. V přízemí budovy se učí i žáci základní školy z České Vsi. Oni i gymnazisté musejí chodit v mikinách a s teplem spoléhat na vysoušeče a přímotopy.
Podle aktuálního průzkumu agentury Median pro Radiožurnál by byly tři čtvrtiny Čechů, úplně přesně 74 procent, pro zákaz používání mobilů na základních školách.
„Další bezpečnostní opatření přijímat nebudeme. Budeme s dětmi mluvit, přesvědčovat je, nacvičovat s nimi nepředvídatelné události,“ uvedl ředitel Základní školy Komenského v Domažlicích Ivan Rybán.