Drop In využívá od podzimu nové sídlo v Praze 8. Vyhovuje lékařům i pacientům

Po téměř roce skončily pro Centrum metadonové substituce Drop In útrapy s hledáním adekvátního prostoru. Pacienti, kteří se léčí z drogové závislosti, mohou od konce minulého roku docházet do pavilonu číslo 19 Městské polikliniky v Praze 8. Hned v prvních dnech si do něj našla cestu většina pacientů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum metadonové substituce Drop In

Centrum metadonové substituce Drop In | Foto: Drop In

Nové působiště metadonového centra Drop In kladně hodnotí i stávající pacienti. I přesto, že je pro některé daleko, jsou rádi, že centrum nebylo zrušeno a na léčbu pravidelně dochází.

„Prostředí je to hezké, ale kdyby bylo blíž centru, bylo by to to samozřejmě lepší. Když to chtěli zrušit, tak jsme z toho byli všichni docela vystresovaní. Pro mě by to byla zase cesta zpátky na dno. Beru 23 let a nemám jinou šanci, jak přestat. Já bych jezdil i do jiného města,“ přiznává jeden z pacientů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Centrum metadonové substituce Drop In se zabydlelo v novém sídle, natáčela tam redaktorka Veronika Štefanová

„Lokalita se mi líbí, protože bydlím v Chabrech a mám to kousek,“ dodává další.

Metadonovému centru Drop Inu hrozilo v rámci jeho ročního působení v nízkoprahovém středisku v ulici Karolíny Světlé zavření a tak i ztráta stovky pacientů. Navíc rozdílnost v zaměření nízkoprahového střediska a metadonového centra způsobila i odliv určitého procenta pacientů.

„V době působení metadonového centra v ulici Karolíny Světlé jsme přišli zhruba o třetinu pacientů. Ale prakticky všichni se po přestěhování vrátili a někteří dokonce přibyli,“ hodnotí aktuální situaci vedoucí lékař Drop Inu Jiří Presl.

Obecně prospěšná společnost Drop In je závislá na vícezdrojovém financování. Kromě projektů Rady vlády pro drogovou problematiku a Ministerstva zdravotnictví, podporují fungování Drop Inu soukromí sponzoři, Magistrát hlavního města Prahy a jednotlivé městské části.

V době působení metadonového centra v nízkoprahovém středisku v ulici Karolíny Světlé pozastavila Městská část Praha 1 příspěvek pro Drop In. Ten podle slov Jiřího Presla činil zhruba 250 tisíc korun ročně.

„Pozastavila ho s tím, že pokud z Prahy 1 s metadonem odejdeme, příspěvek znovu obnoví. Když jsme se odstěhovali, skutečně příspěvek, jak slíbili, obnovili. Takže jsme koncem roku podepsali novou smlouvu o příspěvku,“ dodává Jiří Presl.

Pochybnosti o umístění Centra metadonové substituce mimo centrum Prahy 1 rychle opadly. Během prvních dvou měsíců fungování nového sídla Centra metadonové substituce se nevyskytly žádné připomínky a pacienti se rychle adaptovali na novou lokalitu.

Veronika Jošková Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme