Ekologové kritizují silničáře v Královéhradeckém kraji. Prý příliš kácí stromy kolem cest
Ekologické hnutí Arnika kritizuje silničáře v Královéhradeckém kraji. Podle údajů ochránců přírody kácí kolem cest několikrát víc stromů, než jich k silnicím vrátí. V celé zemi zmizelo podle údajů ekologů za deset let 166 tisíc stromů. Silničáři ale namítají, že stromy jsou často pro dopravu nebezpečné.
Podle organizace Arnika loni Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje pokácela u krajnic cest druhých a třetích tříd čtyřikrát víc stromů, než jich k cestám vrátila.
„Kdybychom se podívali na data z let 2003 až 2013, tak Královéhradecký kraj je vyloženě nejhorší z krajů České republiky. Vykáceno bylo 7500 stromů, ale vysazeno jenom 510,“ poukazuje mluvčí Arniky Vratislav Vozník na dlouhodobou statistiku.
Martina Götzová z hradeckého hejtmanství namítá, že stromů ubývá kvůli bezpečnosti na silnicích.
„Stromy by se sice daly vysazovat dál od silnice, tam už ale narážíme na problém majetkový. Pozemky jsou často v soukromém vlastnictví nebo ve vlastnictví státu a vyjednávání o takové výsadbě by bylo pro správu a údržbu silnic problematické.“
Stromy v bezprostřední blízkosti silnice považuje za bezpečnostní problém i policie. Loni zemřelo po nárazu auta do stromu v hradeckém kraji šest lidí. Po takových nehodách místo policisté posoudí a pokud jsou stromy nebezpečné, navrhnou jejich pokácení.
„Pokud už dojde ke střetu vozidla se stromem, tak je to špatně a je už pozdě. Z pohledu policie by bylo samozřejmě lepší, kdyby žádné pevné překážky okolo silnic nebyly,“ říká šéf dopravní policie v kraji Petr Dušek.
Místo kácení bílé pruhy
Podle Arniky by se ale stromy k silnicím měly vracet. Místo kácení by se prý mělo dbát na pasivní bezpečnost.
„Aby se na kmeny stromů natíraly bílé bezpečnostní pruhy, aby stromy byly vidět a aby alej řidiče po silnici vedla.“
Vratislav Vozník navrhuje také instalaci svodidel, nebo po vzoru Německa omezení rychlosti v alejích.