Farnost v severočeských Trmicích zkrachovala, kostel je v exekuci
Vláda dnes schválila církevní restituce. Některé farnosti zřejmě znovu dostanou zpět svůj majetek a budou s ním hospodařit. Je jasné, že to nebudou mít jednoduché, protože špatnému hospodáři hrozí krach. Stalo se to nedávno i farnosti v Trmicích, která se zadlužila a zkrachovala. Kvůli tomu zůstává v exekuci i její kostel.
Trmický kostel se dostal do konkurzu minulý rok. Spolu s ním i majetek celé trmické farnosti kvůli zhruba 35 milionům dluhů. Do těch se farnost dostala kvůli koupi pily, kterou si pořídila, aby mohla zpracovávat dřevo ze svých lesů. Na nákup si nejen půjčila, ale pila byla navíc prodělečná. Výsledkem je exekuce.
„ V zásadě budu prodávat všechno najednou,“ uvedl svůj záměr krátce po vyhlášení exekuce konkurzní správce Aleš Klaudy. I když s tím, že kostel v Trmicích přijde na řadu jako poslední.
Příspěvek o exekuci kostela v Trmicích připravila pro Večerní Radiožurnál Dagmar Cestrová
„V tuto chvíli slouží de facto jako depozitář hodnotných movitých předmětů umělecké hodnoty, všechno ostatní budeme mít tendenci zpeněžovat co nejrychleji, protože rychlost je jednou ze zásad insolvenčního řízení,“ dodal Klaudy.
Snahy prodat kostel v Trmicích i v sousedních Roudníkách co nejrychleji se zalekli farníci. Ozvaly se totiž fámy, že z něj chtějí modlitebnu udělat příznivci islámu nebo naopak ho někdo může přebudovat na luxusní bydlení. Farníci z Trmic proto už před více než rokem založili občanské družení Fiat voluntas tua.
„Je to taková iniciativa farníků, jsme založili občanské sdružení,“ popisuje situaci Marie Gottfriedová, zakládající členka sdružení. Dosud se jim podařilo od dalších věřících získat dary zhruba ve výši milionu korun. Podle konkurzního správce tak mají značnou šanci kostel získat.
„Myslím si, že insolvenční proces jim může nahrát. Je to tak, že v zásadě jakýkoliv majetek z majetkové podstaty vždycky zpeněžuji za nejvýhodnější nabídku,“ uvedl Klaudy.
Jiný vážný zájemce se zatím nenašel. Samotná fara už je ale prodaná. I když i tady se problémy kolem prodeje přenesly na farníky a jejich sdružení.
„Je pravda, že farní budovu koupil jeden kněz ze Sedlčan, z pražské arcidiecéze. Sdělil nám svůj záměr, že by byl rád, kdyby fara nadále věřícím sloužila, ale zároveň také řekl, že na záchranu této fary si sám musel peníze vypůjčit,“ popsala Gottfriedová.
Zvětšit mapu