Hřebčín v Kladrubech usiluje o zapsání na seznam UNESCO. Šanci má, míní český komisař

Hřebčín v Kladrubech nad Labem se stále nevzdává myšlenky zápisu na seznam UNESCO. Podle vedoucího tajemníka Sekretariátu České komise pro UNESCO Karla Komárka šanci má. Na druhé straně by věc mohlo zkomplikovat stíhání několika lidí v souvislosti s nedávnou opravou hřebčína. Jako o možném termínu podání přihlášky se nyní mluví o roku 2017.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hříbě starokladrubského bělouše Etnika se svou matkou

Hříbě starokladrubského bělouše Etnika se svou matkou | Foto: Romana Oulická

„Je to samozřejmě určitá prestiž, ale byla by to i určitá ochrana toho hřebčína,“ říká o zápisu na seznam UNESCO ředitel hřebčína Jiří Machek.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je unikátní chovem plemene starokladrubského koně. Stádo je jedinou živou národní kulturní památkou České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O procesu zařazení na seznam UNESCO a šancích kladrubského hřebčína mluvil tajemník Sekretariátu České komise pro UNESCO Karel Komárek

O tom, zda se připojí k 12 místům v České republice, které jsou na seznamu UNESCO, rozhodne Výbor světového dědictví. „To je jednadvacetičlenný orgán, který se schází každoročně,“ přiblížil vedoucí tajemník Sekretariátu České komise pro UNESCO Karel Komárek v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Památka musí splňovat několik důležitých parametrů. „Hlavní podmínkou je, že se musí jednat o památku, která je v celosvětovém srovnání opravdu mimořádná,“ podotkl Komárek. Měla by mít podle něj „univerzální hodnotu“, aby mohla být součást světového dědictví celého lidstva.

Pak se památka zařadí na čekací seznam. Tam jich má v současné době Česká republika necelé dvě desítky.

„My jsme přesvědčeni, že všech 17 památek, které máme na čekacím seznamu, jsou mimořádné a patří na tento seznam, ale je potřeba si uvědomit, že zápis na seznam je velmi, velmi komplikovaný,“ uvedl Komárek s tím, že výbor je podle něj pod velkým tlakem a dohledem.

„Každoročního zasedání se účastní na tisíc lidí, kteří pozorují, jak probíhá zápis jednotlivých památek,“ dodal Komárek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hřebčín v Kladrubech nad Labem se stále nevzdává myšlenky zápisu na seznam UNESCO. Příspěvek natočila Naďa Kubínková

Další krok k zápisu hřebčína na seznam UNESCO dnes podnikli ministři zemědělství a kultury Marian Jurečka a Daniel Herman (oba KDU-ČSL), když podepsali dohodu o zřízení devítičlenné rady památky. Ta by měla koordinovat jednotlivé kroky pro úspěšný zápis. To však ještě minimálně několik let potrvá.

„Rok 2017 podaná přihláška – ideální stav – minimálně dva roky trvá, kdy ji komisaři z UNESCA dále posuzují,“ nastínil předseda rady, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Ke kladrubskému hřebčínu nepatří jenom stáje a koně, ale součástí žádosti je i krajina a nově opravené zámecké prostory.

Ty jsou zajímavé mimo jiné tím, že je obývala ve druhé polovině 19. století císařovna Alžběta přezdívaná Sissi, velká milovnice koní.

„Byla výborná jezdkyně, uvádí se, že se zúčastnila několika dostihů, kde dokázala porazit i kdejakého muže,“ přiblížila průvodkyně Kateřina Vrbová.

Oprava celého areálu, která nedávno skončila, stála 300 milionů korun a zaplatila ji Evropská unie. Kvůli podezření z machinací při zadávání zakázek na obnovu hřebčína však bylo stíháno 18 lidí.

Právě soudy mohou být jednou z věcí, které by mohly šance na zapsání památky na seznam UNESCO snížit.

ČRo, Eva Rajlichová, Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme