Iniciativa kritizuje vedení Janských Lázní a mluví o krachu. Ředitel považuje nařčení za zkreslená
Dětské léčebně v Janských Lázních hrozí krach a nový ředitel nedělá dost pro jejich záchranu zařízení, říkají zástupci Krizového štábu lázní – společenství, které se o provoz zařízení zajímá. Nový ředitel Josef Šimurda považuje tvrzení za zkreslená a tvrdí, že se mu podařilo zastavit zadlužování lázní.
Podkrkonošské lázně mají problémy dlouhodobě. Za prvních pět měsíců letošního roku byly ve ztrátě 35 milionů korun a hrozilo jim uzavření.
Také proto nastoupil nový ředitel Josef Šimurda, jeho kroky k záchraně však zpochybňuje Krizový štáb lázeňství. To je iniciativa, která vznikla v červnu na protestním shromáždění proti likvidaci státních lázní. Za úkol si dala sledovat dění v českém lázeňství, sjednocovat postup pacientských, odborových a dalších organizací a pomáhat lázním k záchraně.
„Měl dva měsíce na to, aby oslovil ty odborné lékaře, kteří mu sem posílají klienty, neoslovil. Dělala jsem si průzkum i tady na Trutnovsku, ani lékaři z Trutnova, třeba ortopedi netuší, že tu ta lůžka jsou,“ říká členka Krizového štábu lázní Iva Řezníčková.
Rehabilitační péči poskytují zdejší lázně krátce. Mají na ni vyčleněných více než 300 lůžek, v současné době ale téměř prázdných, využívají je pouze čtyři pacienti.
„Nenapsali těm pacientům, na které mají kontakty – stávající dlouhodobí klienti lázní, kterým posílají třeba vánoční gratulace,“ pokračuje Řezníčková.
Ředitel Josef Šimurda sice zmiňovaná čísla nevyvrátil, tvrzení štábu však považuje za zkreslená. Na marketing podle něj za současné situace lázní není možné vydat víc peněz a léčebna prý doplácí právě na to, že rehabilitační péči nabízí teprve třetí měsíc.
„My jsme v tomhle segmetu úplně noví na trhu, nové zařízení. Tam jsme do jisté míry odkázaní na to, koho nám lékaři a revizní lékaři a pojišťovny pošlou,“ brání se Šimurda.
Nesouhlasí s tvrzením Krizového štábu lázní, že lázně pod jeho vedením do konce roku zkrachují. Propustil už více než 50 lidí, zbylým zaměstnancům snížil platy až o 20 procent. I proto se mu prý podařilo zastavit zadlužování lázní.
„Mám poslední výsledky za měsíc červen a zatím se nám ta ztráta drží na té úrovni 35 milionů, takže se neprohloubila,“ říká Šimurda.
Konec roku s komerčními klienty?
S tímhle tvrzením Iva Řezníčková nesouhlasí. Podle ní lázně nezaplatily několikamilionovou zálohu na energie a při jednání za zavřenými dveřmi prý ředitel připustil, že může mít problém s vyplacením červencových mezd.
„Informace, které máme z jiných zdrojů, jsou takové, že za ty dva měsíce, co je ve funkci, vyčerpal i posledních 26 milionů rezervy, které tady zůstaly ještě po řediteli Koudelem, tak teď je na nule, ale ve skutečnosti vygeneroval minus 26, spotřeboval ty poslední peníze,“ kritizuje Řezníčková, která připomněla předchozího ředitele Romana Koudele.
Celkově jsou právě teď, tedy v hlavní sezóně, lázně zaplněné jen z 50 procent. Jen těžko si tak vytvoří rezervu na zimu, kdy pacientů od zdravotních pojišťoven výrazně ubude.
V té době však už chce nový ředitel spoléhat na komerční klienty, tedy lidi, kteří si pobyt sami zaplatí.