Kácení na Šumavě končí, aktivisté nechají v lese už jen hlídky
Devětadvacet dnů trvá blokáda na sporné lokalitě Na Ztraceném a dnes možná skončí. Správa Národního parku Šumava oznámila, že odpoledne přestanou dřevorubci těžit, protože všechny stromy napadané kůrovcem už leží. Teď je budou lesní dělníci jen odkorňovat.
Radiožurnálu to potvrdil náměstek správy Národního parku Šumava Jiří Mánek. Podle něj se navzdory blokádě podařilo dřevorubcům pokácet všechny stromy napadané kůrovcem a teď přijdou na řadu jen dokončovací práce.
„Dnes v pátek odpoledne motorové pily v lokalitě Na Ztraceném ustanou a bude se tam pokračovat už jenom loupáním nastojato v případě několika málo stromů. Kácet se tam už ale nebude,“ popisuje dění dní příštích Jiří Mánek.
Podle hajného Jana Bečváře už jsou všechny smrky napadané kůrovcem zlikvidované a v ostatních je brouk v takovém stádiu, že okolní stromy neohrozí.
„Teď bude záležet pravděpodobně na politických rozhodnutích, jak to všechno dopadne. Jestli se obětuje ta lokalita, když už se tu vynaložilo tolik peněz a tolik úsilí, a nebo jestli ji tedy budeme moci dodělat někdy na podzim, případně zjara, než by došlo k přerojení,“ popisuje Jan Bečvář možný další postup.
Odpůrci těžby však označují kácení nadále za nezákonné a tento týden dnech ukazovali kriminalistům stromy, jejichž pokácení považují za naprosto zbytečné a neúčinné. Aktivisté nechají na lokalitě hlídky, aby se ujistili, že těžba nepokračuje.
„My tady budeme tak dlouho, dokud se bude kácet – to stále platí. Protože nemůžeme věřit správě, že to skutečně ukončí. Takže pokud bude obojí splněno, tak stále bude nutné tady ponechat nějaké hlídky, aby monitorovaly situaci,“ říká Jan Piňos.
Podle Jana Piňose má blokáda smysl: „Určitě jsme byli úspěšní, protože dalších několik tisíc stromů jsme zachránili. Díky naší přítomnosti tady a blokádě jsme ochránili další území a taky jsme upozornili na neudržitelnost řízení správy Národního parku Šumava.“
Odpůrci těžby dnes dopoledne chystají v Kašperských horách happening. To se nebude líbit místním obyvatelů, kteří většinově podporují likvidaci kůrovce v Národním parku.
V průběhu blokády policie odvezla na služebny téměř 200 aktivistů a na všech stranách padla desítka trestních oznámení.
Předchozí blokáda na Trojmezí trvala 56 dnů.