Kameny v pražské Šárce spadly vlivem střídání teplot
Hlavní cesta k pražskému koupališti Džbán zůstane do konce týdne uzavřená. Geologové musejí zabezpečit všechna skalní místa, ze kterých by se mohly uvolnit další kameny.
Kameny veliké zhruba 1,5 metru spadly při sobotním lijáku. Proto se nikomu nic nestalo, přestože cestou, na kterou kameny spadly, chodí lidé často na koupaliště.
Balvany se zřítily vlivem střídání teplot. Geologové našli dalších třicet míst na zdejších skalách, které je potřeba zabezpečit.
Hlavní cesta k pražskému koupališti Džbán by se proto měla otevřít až za týden.
‚Skály se musejí respektovat‘
„Voda zateče za kámen, v zimě zmrzne. Oteplí se, roztaje. Ten proces probíhá desítky a stovky let. Takže i ta nejtvrdší skála může někdy povolit,“ vysvětluje specialista na skály z pražského magistrátu Petr Slavík.
Podle geologa Stanislava Tůmy se skály neuvolňují jen v Divoké Šárce: „Jsou místa, která jsou v nebezpečí prakticky stále. Například v oblasti Hřenska, v oblasti pískovců, kde dochází k velkým skalním zřícením.“
Zabezpečení skal v Divoké Šárce určí v následujících dnech horolezci - geologové. Podle Petra Slavíka bude zřejmě stačit řízené odstranění nebezpečných kusů skal.
„Horolezci projdou skalní stěnu, kameny, které by mohly hrozit zřícením, ručně uvolní. Případně speciálními nástroji shodí do údolí. Z menších kamenů bývá obvykle postavena zídka, která zabrání pádu suti ne komunikaci. Větší kameny se odvezou,“ říká Slavík.
Stanislav Tůma dodává, že skal není třeba se bát, stačí je respektovat: „Dovolenou trávím výhradně ve skalách,. Není to o nic víc nebezpečné než jinde. Chce to jen jednu věc, chodit opravdu jen po cestách, kde se má. Nezkoušet zalézat do skal, tam samozřejmě nebezpečí hrozí.“
Geologové nechají jednu z hlavních cest na koupaliště Džbán uzavřenou minimálně do pátku. Návštěvnost koupaliště a vytíženost blízkého parkoviště tu ale byla znát už dnes.