Karlovarská nemocnice se nebude odvolávat proti statisícové pokutě od antimonopolního úřadu
Antimonopolní úřad udělil Karlovarské krajské nemocnici třistatisícovou pokutu. Ta se týká pochybení při nákupech zdravotnických přístrojů a materiálu v roce 2006 a 2007. Nemocnice se odvolat už nemůže, protože dokumenty o nákupu zřejmě někdo skartoval.
Problémy Karlovarské krajské nemocnice nekončí. I když se vedení společnosti snaží těžce zadluženou firmu z krize dostat, vždy přijde další rána, která jí opět o stupínek pohorší. Teď je to třistatisícová pokuta od antimonopolního úřadu.
V roce 2006 a 2007 nemocnice místo vyhlášení řádného výběrového řízení na nákup anesteziologických přístrojů a monitorů, zdravotnických přístrojů a zařízení a zdravotnického materiálu rozdělila zakázky tak, aby k tendru dojít nemuselo, uvedl mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda:
„Místo toho, aby v nemocnici provedli tři zadávací řízení na tyto druhy výrobků, tak je rozdělili na řadu menších smluv a zadávali je v podstatě mimo zákon.“
Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky a mohl být nastavený pro konkrétní firmy. Tehdy řídila nemocnice Česká zdravotní. Za její vlády přitom zařízení skočila v několikasetmilionovém dluhu.
Dokumenty chybějí
Karlovarská krajská nemocnice se odvolávat proti rozhodnutí úřadu nebude. Jednak nabylo právní moci a pak také kdosi dokumenty o nákupech přístrojů i materiálu zlikvidoval, potvrdil ředitel nemocnice Petr Svoboda:
„Nemáme žádné podklady, které bychom pro odvolání mohli použít. V tuto chvíli zjišťujeme, jestli dokážeme najít viníka. Pokud bychom to dokázali, tak bychom mu to dali k úhradě, nebo se pokusili, aby nám to uhradil.“
Podle náměstka hejtmana Miloslava Čermáka z ČSSD bude muset nemocnice pokutu sama uhradit:
„Je to tak stará věc, že už dneska tam ti lidé nejsou, ani v nemocnici, ani na kraji. Takže se opravdu musí management zabývat událostí kontinuálně.“
I když podle Petra Svobody nejde o žádnou vysokou částku, do rozpočtu nemocnice přece jen zasáhne, zvláště v případě úhradové vyhlášky, která také nemocnici připravuje o peníze:
„Vadí to. Protože jsme to mohli použít na léky nebo pro pacienty nebo pro cokoli jiného. Ale není to něco, co by nás zásadně položilo.“
Opoziční zastupitel Jan Horník z TOP 09 ale říká, že kraj by měl rozhodně označit viníky, kteří za celou situaci můžou.
„Podle mého není problém je dohledat, protože jsou k dispozici zápisy z jednání představenstva nemocnice i Rady Karlovarského kraje i opozičních představitelů, kteří proti těmto výdajům peněz byli.“
Jestli se opravdu viníky podaří zjistit, to zřejmě bude až na policii. Nemocnice chce podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Bez potřebných - tedy zničených - dokumentů to ale půjde podle vedení nemocnice asi hodně těžce.