Konec veřejně prospěšných prací zhorší čistotu v ulicích Českých Budějovic
Nezaměstnaní, kteří chtěli pobírat dávku v hmotné nouzi, se v uplynulých dvou letech většinou podíleli na úklidu měst a obcí. Ústavní soud ale v listopadu loňského roku zrušil povinné veřejné práce vázané na dávku v hmotné nouzi. Toto rozhodnutí může mít v Českých Budějovicích viditelný dopad na čistotu v ulicích města.
„Tito pracovníci vykonávali práce nad rámec. Všechny úklidové práce jsou samozřejmě pod smlouvami, takže jsme je využívali na takové nárazové akce nebo úklid těch lokalit, které nejsou pod běžnými smlouvami,“ vysvětluje vedoucí správy veřejných statků českobudějovického magistrátu Vladimíra Hrušková.
Veřejné práce zajišťovaly zvýšenou intenzitu úklidu. „Uklízela se loubí v centru, která nejsou v majetku města. Vyšší intenzita úklidu byla třeba na pozemcích Českých drah, které běžně vůbec nikdo neuklízí. Zvýšila se i v problémových lokalitách, třeba v Suchém Vrbném v okolí prodejny Albert. Tam se schází větší množství problémových lidí, tak každý den probíhal běžný úklid, který se jinak z prostředků města neprovádí,“ vypočítává Hrušková.
O změny v úklidu Českých Budějovic se zajímala reportérka Jitka Cibulová-Vokatá
Je tedy pravděpodobné, že po zrušení těchto povinných prací se čistota ve městě zhorší. „Může se to stát, byly to celé pracovní skupiny lidí. Neříkám, že pracovali jako o život, ale výsledky za nimi vidět byly. Pracovali čtyři hodiny denně. Pokud každý den uklidili například Krajinskou, tak to tam znát bylo,“ tvrdí úřednice a pokračuje:
„Mně osobně bylo to zrušení hodně líto. Už z toho důvodu, že zavedení této služby s sebou přineslo taky trošku problémy. Dostali jsme auto, vyřazený Ford Transit, byli tady koordinátoři veřejné služby, kteří už věděli, co je kde potřeba. Teď se všechno pustilo domů, auto stojí v garáži, nástroje jsou ve skladu a čekáme, co bude dál.“
Rozhodnutí Ústavního soudu o dobrovolnosti veřejné služby má ohromný dopad nejen na to, že se sníží čistota ve městě. „Hlavní efekt, který to celou dobu mělo, byl výchovný. Ti lidé se zapojili do kolektivu, někteří pracovali poprvé v životě. A slušným zacházením a tím, že mají nějaké povinnosti, je to neocenitelné,“ uzavírá Vladimíra Hrušková.