Kriminalisté z jeho účtů na sociálních sítích zjistili, že muž je příznivcem neonacismu. Matys se před soudem hájil tím, že v případě příspěvků na instagramu šlo jen o recesi.
Za potyčku ze začátku prázdnin dostali Romové trest obecně prospěšných prací ve výměře 150 a 200 hodin. Ukrajinci soud uložil podmíněný trest sedmi měsíců se zkušební dobou jeden a půl roku.
Lidé bez domova se k práci pro městskou část dostali přes spolek Mezi4stěny, který řeší problematiku bezdomovectví. S radnicí uzavřel smlouvu, zajišťuje konkrétní dvojice a vyplácí jim odměnu.
Obecně prospěšné práce pořád patří v Česku mezi nejvyužívanější tresty. Jen loni jich soudci uložili přes šest tisíc. Odsouzení nejčastěji pomáhají na stavbách, v manuálních provozech nebo uklízejí.
Krajský soud v Brně ve čtvrtek zrušil rozsudek, který poslal bývalého fotbalistu Tomáše Řepku na půl roku do vězení kvůli internetovým útokům na jeho bývalou manželku Vlaďku Erbovou.
Sehnat nezaměstnaného, který by nastoupil na veřejně prospěšné práce, může představovat problém i tam, kde patří nezaměstnanost k nejvyšším v republice. Potvrzují to zkušenosti starostů na Bruntálsku. Někteří uchazeči totiž raději dají přednost takzvané nekolidující práci. Mohou si tak přivydělat a přitom neztratí podporu. Kvůli možnému zneužívání už se ale chystá změna příslušného zákona.
Jiřímu Borovičkovi, který při únorové protimigrační demonstraci v Praze střílel do vzduchu z plynové pistole, uložil soud za výtržnictví 200 hodin obecně prospěšných prací a propadnutí zbraně. Jedenadvacetiletý dělník trest přijal a vzdal se práva na odvolání, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Akci na Loretánském náměstí pořádala krajně pravicová Národní demokracie, sešlo se tam zhruba šest stovek lidí.
Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi si dnes odpykal zbytek trestu veřejně prospěšných prací. Vykonával je v domově pro seniory, kteří trpí Alzheimerovou chorobou. Měl tam pracovat vždy jednou týdně nejméně rok. Výkon trestu sice nastoupil loni 9. května, soud mu trest ale o více než měsíc zkrátil.
Havířovská radnice pokračuje ve verbování nezaměstnaných. Dalších 40 jich od září navlékne oranžovou vestu pro pracovníky veřejně prospěšných prací. Počet lidí, kteří ve městě dělají tyto práce, tak stoupne na 180. Ne všichni lidé jsou ale z podobného zaměstnání nadšení.
V Jablonci nad Nisou pomáhá ode dneška nové úklidové auto. Dostali ho pracovníci veřejně prospěšných prací. Parta v neonově žlutých reflexních vestách vyjela dnes s autem na první úklidovou štaci do Srnčího dolu - lesoparku, ze kterého je potřeba odvézt hromady větví a odpadků.
Bohumín, Karviná a Havířov přijmou další stovky lidí na veřejně prospěšné práce. Radnice chtějí dát lidem, kteří jsou dlouhou dobu nezaměstnaní, možnost výdělku, a omezit tak třeba krádeže kovů. Například v Bohumíně nyní čistí město přes 130 lidí a to je už teď nejvíce v Moravskoslezském kraji. Do začátku prázdnin jich přibude další stovka.
Radnicím na východní Moravě chybí lidé ve veřejné službě. Nezaměstnaní už nemusí kvůli zvýšení podpory odsloužit bezplatně povinné hodiny. Pro některá města byla bezplatná služba velkou pomocí.
Úřad práce letos zkrátil dotace pro veřejně prospěšné práce. Obcím, které nezaměstnané využívají především pro údržbu a úklid, se ale nové podmínky nelíbí. Postup úřadu kritizují například starostové z Jesenicka. Někteří se proto letos rozhodli zaměstnat mnohem méně lidí. Na dofinancování minimální mzdy nemají dost peněz.
Města a obce v Královéhradeckém kraji zaměstnají ročně asi 1200 lidí ve veřejně prospěšných pracích. Jejich mzdu z velké části proplácí stát prostřednictvím úřadů práce, to však maximálně jeden rok. Pak města musejí hledat nové lidi, s těmi ale často bývají problémy.
Radnice brněnských městských částí se chystají vyjít vstříc dlouhodobě nezaměstnaným. Plánují s nimi víc spolupracovat při úklidu ulic v rámci veřejně prospěšných prací. Například Brno-střed do čety přibere dvacet až padesát lidí. Nebrání se ani zaměstnání Romů.
Technické služby v Jeseníku mají na zimní údržbu 25 lidí. Stálý tým můžou v případě nouze posílit i zaměstnanci z jiných středisek, třeba z třídírny odpadů. Podporu ze strany úřadu práce letos společnost poprvé nevyužije.
Jevíčko využívá nabídky státu, který proplácí mzdu lidem pracujícím na veřejně prospěšných pracích. Úřad práce poskytuje na jednoho takto zaměstnaného člověka 11 tisíc korun. V Jevíčku dělá veřejné práce 16 nezaměstnaných osob.
Nezaměstnanost 30 i 40 procent a šance najít volné místo prakticky nulová. Tak žijí stovky rodin na Bruntálsku - v odlehlých koutech u polské hranice. Prakticky jedinou možností jsou veřejně prospěšné práce, které platí stát. Například ve Slezských Rudolticích se to týká naprosté většiny všech nezaměstnaných v této vesnici.
Jednou z mála možností, jak pomoct dlouhodobě nezaměstnaným lidem, jsou veřejně prospěšné práce. Na Rychnovsku tak v současné době pracuje zhruba 150 lidí, po zimě jich bude mnohem víc. Zaměstnávají je obce a města po dohodě s úřadem práce.
Ekonomové očekávají, že počet nezaměstnaných Čechů stoupl i v měsíci lednu a dosahuje teď téměř deseti procent. Aktuální čísla dnes zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí. Mezi lidmi příliš velký optimismus nepanuje, zejména v regionech, kde má pracovní smlouva cenu zlata.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce obcím vynahradit zrušenou veřejnou službu, kterou pro ně v loňském roce museli odvádět nezaměstnaní lidé. Veřejné práce, které nebyly placené, by se nově mohly proměnit ve zkrácené pracovní úvazky.
Sníh zasypal nejen silnice, ale i chodníky, mnohé radnice tak vyslaly do terénu pracovníky technických služeb. Po verdiktu Ústavního soudu totiž úřady práce už nemůžou nezaměstnaným nařídit veřejně prospěšné práce. Po svém to řeší například městská část Praha 6.
Veřejná služba ve Svitavách pokračuje, jde už ale o dobrovolně vykonávanou práci. Před zrušením tohoto způsobu zaměstnávání lidí bez práce dělalo veřejnou službu na devadesát lidí, dobrovolně jich chodí jen dvacet.
Nezaměstnaní, kteří chtěli pobírat dávku v hmotné nouzi, se v uplynulých dvou letech většinou podíleli na úklidu měst a obcí. Ústavní soud ale v listopadu loňského roku zrušil povinné veřejné práce vázané na dávku v hmotné nouzi. Toto rozhodnutí může mít v Českých Budějovicích viditelný dopad na čistotu v ulicích města.
Amnestie vyhlášená prezidentem republiky způsobila další problémy městům i různým organizacím. Koncem roku přišly o pomoc nezaměstnaných, když Ústavní soud zrušil veřejnou službu, a teď pro ně přestali pracovat i odsouzení. Amnestie se totiž vztahuje i na obecně prospěšné práce, které jen v Ústeckém kraji vykonávalo na dva a půl tisíce lidí.
Ústavní soud nedávno veřejně prospěšné práce zrušil. Stále jsou však nezaměstnaní, kteří jsou tyto práce ochotni dobrovolně vykonávat. Příkladem je projekt Textilní a nábytkové banky, kterou provozuje Diecézní charita Brno ve spolupráci s tamním úřadem práce.
Dnes dopoledne bude Ústavní soud rozhodovat o tom, zda zruší vládní reformy. Obrátila se na něj opoziční ČSSD, která si stěžuje na obsah i způsob projednávání. Většina sporných norem je součástí sociální, zdravotní a důchodové reformy a koalice je prosadila loni v listopadu.
Občanští demokraté hledají na své ideové konferenci v Ústí nad Labem řešení situace v sociálně vyloučených lokalitách. Podle premiéra Petra Nečase musí vláda bojovat s tímto problémem kombinací prevence a vynucování práva.