Lidé v Náchodě třídí méně plastu. Město tak přišlo o statisíce korun

Méně vytříděného odpadu znamenalo loni pro Náchod o statisíce korun méně do městské pokladny. Podobný problém zaznamenala také některá další města.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tříděný odpad, kontejnery, plasty, sklo

tříděný odpad, kontejnery, plasty, sklo | Foto: Eva Odstrčilová

Za plasty města dostávají nejvíc peněz, jsou totiž nejlépe placeným odpadem. V Náchodě se ale množství plastů loni radikálně snížilo.

„Bylo to až o 20 procent. A tím se vlastně jakoby nenaplňoval plán svozu, takže vlastně došlo k tomu, že se ten svoz stal neefektivním,“ říká místostarosta Petr Šubert.

Přehrát

00:00 / 00:00

O třídění odpadu a jeho výnosy pro obce se zajímala reportérka Kristina Štanderová

Radnice už dříve souhlasila se svozovým plánem společnosti Eko-kom, která je ve svém oboru monopolní firmou v Česku. Tím se vlastně zavázala k určitému objemu plastového odpadu, který obyvatelé vyprodukují.

„Z té ceny, jak se to odkupuje, tak to není vlastně z ceny materiálu, ale z ceny efektivnosti toho svozu. A díky tomu město přišlo o určitou část té ceny, která je poměrně výrazná - to jsou až dvě třetiny z ceny, která byla daná právě na tu efektivitu svozu," vysvětluje Šubert.

V Náchodě si úbytek plastů vysvětlují zprovozněním prameníku s kyselkou IDA. Nic takového ale nemají například v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku a plastů se tam přitom vytřídilo také méně.

„Je to asi tím, že dneska k dispozici jsou ty různé sifonovače, lidi vlastně koukají na tu ekologii, takže se snaží nekupovat tolik plastových nádob," říká Marcela Černohorská z Městského úřadu.

Záleží na efektivitě svozu

Také Kostelec nad Orlicí zaznamenal v loňském roce ztrátu. „Tam to záleží na odměnách od společnosti Eko-kom a můžu říct, že za rok 2011 jsme byli v plusu, ale bohužel za rok 2012, kdy došlo ke snížení odměn a vlastně i množství, takže to jsme byli v minusu,“ informuje Černohorská.

Náchodská radnice už podle svého místostarosty Petra Šuberta připravuje řešení této situace.

„Musíme změnit celý svozový plán, aby jednotlivé nádoby byly více vytěžovány, a tím jsme se dostali na větší efektivitu celého toho svozu. Aby v těch místech, které jsou k tomu určeny, byla optimální velikost kontejneru, aby byly naplněny co možná nejvíce. Nejlépe na sto procent,“ plánuje.

Například v Rychnově nad Kněžnou je ale objem vytříděných plastů a příjem peněz za něj zhruba stejný. V Červeném Kostelci na Náchodsku klesl meziroční zisk o zhruba 30 tisíc korun.

Kristína Standerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme