Na tradiční živý betlém v Rajhradě na Brněnsku se přišlo podívat několik set diváků

Boži hod vánoční patří tradičně betlémům - nejen těm vyřezávaným, odlévaným nebo lepeným, ale také živým. Proto se dnes odpoledne sešly i přes nepřízeň počasí na nádvoří benediktinského kláštera stovky diváků ze širokého okolí. Živý betlém tam připravili místní farníci už po dvanácté a zapojili se do něj účinkující všech generací - od těch nejstarších až po živé sedmiměsíční Jezulátko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia svatého Matouše Živý betlém předvedli tanečníci, zpěváci a muzikanti 22. prosince v areálu dřevěného městečka skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku..jpg

Lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia svatého Matouše Živý betlém předvedli tanečníci, zpěváci a muzikanti 22. prosince v areálu dřevěného městečka skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku..jpg | Zdroj: ČTK

Myšlenka živého betlému není nová - vždyť zřejmě vůbec prvním ztvárněním svatých jesliček byla noční hraná scéna připravená roku 1223 v Itálii svatým Františkem z Assisi. Teprve později nahradily skutečné lidi figurky ze dřeva a jiných materiálů. Hlavní organizátorka Magda Mlejnková připomněla začátky rajhradského betléma:

„Tenkrát to byl malý komorní betlém, dneska už živý betlém čítá 75 až 80 účinkujících plus zhruba 20 až 30 zpěváků a samozřejmě ještě další lidé, technická výpomoc.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rajhradě na Brněnsku natáčel reportér Ivan Holas

Rajhradský betlém má jednu zvláštnost - svatou rodinu představují od počátku výhradně skuteční manželé se svým několikaměsíčním dítětem ze zdejší farnosti. Ne vždy to ovšem je chlapec - také letos nejdůležitější roli obsadila sedmiměsíční Terezka Langová.

Svatý Josef - jinak Zbyněk Lang - přiznává, že je zpočátku ani nenapadlo, že tentokrát budou středem veškerého dění právě oni: „Neuvažovali jsme o tom. Dostali jsme to nabídnuto zhruba před měsícem, tak jsme rádi souhlasili.“

Zpočátku byla Magda Mlejnková odkázána na spolupráci rodinných příslušníků a nebližších známých, okruh účinkujících ale každým rokem roste a zatímco hlavní organizátorka vždy trochu váhá, zda je má opět obtěžovat, oni sami to prý berou i jako určitou poctu.

Postavy - andělé, krejčí, hostinský, kominíci nebo skupinky muzikantů a dětí - jsou typickými figurkami českých betlémů, v tomto případě je inspirací známý betlém Marie Fischerové-Kvěchové.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme