‚Nešlo o trestný čin.‘ Soud zastavil stíhání exzemanovce Jaroška. Žalobkyně podala stížnost
Olomoucký okresní soud zastavil trestní stíhání odsouzeného bývalého člena Strany práv občanů Vladislava Jaroška kvůli podezření, že se vyhýbá nástupu do vězení. Podle soudu nejde o trestný čin. Státní zástupkyně ale proti rozhodnutí podala stížnost. Vlivný podnikatel v červnu nenastoupil do vězení, kde si má odpykat 6letý trest za krácení daní při obchodech s lihem. Zatčen byl v olomoucké nemocnici. Soud mu minulý měsíc výkon trestu znovu přerušil ze zdravotních důvodů.
Státní zástupkyně navrhla soudu potrestat Vladislava Jaroška pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.
„Trestní stíhání bylo zastaveno, když skutek není trestným činem a není ani důvod k postoupení věci. Proti tomuto rozhodnutí je možná stížnost," řekl předseda olomouckého okresního soudu Bronislav Beran.
Žalobkyně z olomouckého okresního státního zastupitelství Marcela Švrčinová tento krok využila. „V trestní věci Vladislava Jaroška mohu sdělit, že státní zástupkyně podala stížnost proti usnesení Okresního soudu v Olomouci, jímž bylo zastaveno trestního stíhání obviněného pro skutek, v němž byl spatřován přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání," řekla žalobkyně. Věcí se tak bude zabývat krajský soud.
Policie Jaroška zatkla a hlídala v nemocnici
Jarošek měl nastoupit do vězení na začátku června, což neučinil. Policie jej zatkla v druhé polovině července v olomoucké nemocnici, za dveřmi jeho pokoje se policisté střídali ve střežení zhruba šest týdnů.
Exzemanovec Jarošek podruhé u soudu. Hrozí mu tři roky za vyhýbání se vězení
Číst článek
Podnikatel následně znovu požádal o přerušení trestu ze zdravotních důvodů. Brněnský krajský soud mu trest na základě stanoviska vězeňské lékařské komise znovu přerušil od 7. září na šest měsíců, uvedla mluvčí soudu.
Jarošek se trestu vyhýbal už dříve, tři čtvrtě roku se skrýval na Slovensku, kde ho v březnu 2014 zatkla policie v penzionu v okrese Nové Zámky. Evropský zatýkací rozkaz vydal v říjnu 2013 brněnský krajský soud. Loni v květnu mu soud trest na rok přerušil kvůli špatnému zdravotnímu stavu.
Podle Českého rozhlasu vyrobila Jaroškova firma v roce 2003 téměř 500 tisíc litrů denaturovaného lihu. Denaturační proces však podle soudu nebyl úspěšný, společnost líh neznehodnotila a nezaplatila z něj spotřební daň, i když z něj vyráběla nemrznoucí směs. Lihovarník a podnikatel podle verdiktu způsobil škodu 70 milionů korun.