Trump se mstí svým kritikům. Mezi úředníky nezůstane nikdo, kdo s ním nesouhlasí

Ještě než nový americký prezident Donald Trump podepsal desítky nových příkazů, vydal svůj první prezidentský pokyn – odstranit z Pentagonu portrét generála Marka Milleyho. Sundáním fotografie svého bývalého poradce začalo zbavování se lidí, kteří v minulosti prezidenta kritizovali. Poslušnost vyžaduje Trump i po běžných úřednících, kteří při odporu přijdou o práci.

Washington, D.C. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánský kandidát na prezidenta USA a exprezident Donald Trump

Republikánský kandidát na prezidenta USA a exprezident Donald Trump | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Portrét Milleyho visící na zdi Pentagonu zažil jen pár minut druhého prezidentství Donalda Trumpa. Chvíli po inauguraci Trump nařídil, ať je snímek jeho bývalého poradce pro armádu odstraněn, píše list Financial Times.

Milley dříve otevřeně Trumpa kritizoval. Svého bývalého šéfa označil za fašistu a „nejnebezpečnějšího člověka v zemi“, jak uvedl americký deník Washington Post.

Do problémů se první den Trumpova návratu do Bílého domu dostal i další z jeho dřívějších spolupracovníků, bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton. Nastupující administrativa mu odebrala bezpečnostní prověrku a zároveň zrušila i ochranku, která ho chrání od roku 2019, kdy dostal výhrůžky z Íránu. I Bolton staronového prezidenta kritizoval.

„Nebudeme poskytovat ochranu lidem do konce jejich životů – proč bychom měli? Myslím, že byl velmi hloupý člověk,“ cituje Trumpa Financial Times.

Trumpovy dekrety v duchu ‚Amerika především‘. Míří spíš dovnitř USA, některé mohou soudy zrušit

Číst článek

Výpověď dostal i prezidentský šéfkuchař, který odmítl otevřít restauraci v bývalém Trumpově hotelu, a o bezpečnostní prověrku přišlo dalších 50 lidí vypovídajících v případu očištění Huntera Bidena. Konec kariéry ve státní správě čeká přes tisíc politických zmocněnců jmenovaných za exprezidenta Joea Bidena.

O ochranu přijde také 50 tisíc úředníků věnujících se politické agendě. Pokud se postaví Trumpově administrativě, bude jednodušší jim dát výpověď. Podle Tumpa ji dostanou ti, „kteří nejsou v souladu s naší vizí udělat Ameriku znovu skvělou“, napsala stanice CNN. Úředníci napadli Trumpovo rozhodnutí u soudu.

Právník zabývající se federálními úředníky James Eisenmann se domnívá, že to vytvoří kulturu ticha a strachu. „Lidé se budou bát promluvit nebo jenom navrhnout něco užitečného ze strachu, že by mohli být vyhozeni,“ řekl agentuře Reuters.

Rozmary lídra

List Financial Times se však domnívá, že to je jen začátek toho, jakým způsobem chce Trump připravit o moc své oponenty. Mezi ně prezident počítá i tajné služby nebo soudnictví, na které si stěžoval už za svého prvního mandátu. Jedno z nařízení, které Trump podepsal, spustilo také vyšetřování bezpečnostních složek a dalších agentur.

Biden omilostnil vyšetřovatele Trumpa. ‚Nezaslouží si být terčem neoprávněného stíhání,‘ uvedl exprezident

Číst článek

„Běžně by nebylo nic špatně na retrospektivním vyšetřování potenciálních vládních přešlapů,“ říká Ryan Goodman, profesor na právnické New York University School of Law. Tentokrát administrativa podle něj ale rovnou „přichází do úřadu se seznamem nepřátel“.

Na něm by mohla být bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, Trumpova oponentka v prezidentských volbách a bývalá viceprezidentka Kamala Harrisová, před volbami Trump hrozil vyšetřováním i Joeu Bidenovi. Exprezident proto udělil preventivní milosti členům své rodiny, komisi pro vyšetřování zločinů z útoku na Kapitol i dalším předním představitelům své administrativy. Milost dostal také Milley z fotografie v Pentagonu.

„Může to značit novou éru USA a způsob, jakým je vedena,“ hodnotí situaci Financial Times. Ta se může vyznačovat tím, že tresty budou místo zajetých pravidel „záviset na rozmarech lídra“.

Vláda konspiračních teorií

Trump své kroky vysvětluje pomocí konspirační teorie o „deep state“, tedy o tom, že vládnou nevolení jedinci nebo společnosti. Nejde o jedinou konspiraci, kterou klíčové postavy nové administrativy hlásají. Robert F. Kennedy Jr., neúspěšný kandidát na prezidenta a nominant na ministra zdravotnictví, je například přesvědčen, že do atentátu na jeho strýce a amerického prezidenta Kennedyho byla zapojena Ústřední zpravodajská služba (CIA). Tlačil proto na Trumpa, aby na místo zástupkyně ředitele agentury dosadil jeho snachu, která by na vyšetřování dohlédla, píše server Axios.

2:52

Taylor Swift pomáhá s kampaní Bidena, tvrdí zastánci Trumpa. Dezinformaci věří asi každý pátý Američan

Číst článek

Nový šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Kash Patel zase v minulosti uváděl, že deep state, v jehož čele by měla být právě FBI, ukradl Trumpovi v roce 2020 volby. O konspiraci napsal také dvě knihy, včetně jedné pro děti. Tulsi Gabbardová, která se stane ředitelkou národního zpravodajství, pod které spadají FBI i CIA, zase opakuje ruskou rétoriku o invazi na Ukrajinu.

Propojení víry v konspirační teorie s vládnoucí mocí je podle Josepha Uscinskiho zkoumajícího konspirační teorie na University of Miami nebezpečné. „Když vlády začnou poslouchat konspirační teorie a jednat podle nich, mohou tak udělat s monopolem na použití donucovací síly,“ varuje.

„Zajímavé je, co Trump udělal s Republikánskou stranou. Víceméně z nich udělal částečně populistickou konspirační stranu vystupující proti establishmentu. Přivedl si hodně lidí, kteří věří konspiračním teoriím,“ říká.

Jana Václavíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme