O rekonstrukci chátrajícího domu na Pohořelci se mluví už 60 let
Nedávná squatterská akce v chátrajícím domě na Pohořelci znovu rozvířila debatu o jeho budoucnosti. Dům je od roku 2006 neobydlený a jeho interiér začíná být v dezolátním stavu. O přestavbě měšťanského domu U Kundraticů se přitom mluví už od roku 1952. Na konci 50. let byl navíc zapsaný i do seznamu kulturních památek. Objekt měl od té doby čtyři vlastníky, ani jeden z nich ale do rozsáhlé rekonstrukce zatím neinvestoval.
Měšťanský dům U Kundraticů byl postaven jako renesanční objekt s nádvořím, schodišťovou věží a raně barokní fasádou. Dnes ale do věže zatéká, barokní fasáda je omšelá a nádvoří liduprázdné.
„Je to památka chráněná státem, zapsaná na seznamu kulturních památek, ale rozhodně není v dobrém stavu a potřebuje výraznější rekonstrukci,“ říká Jakub Bachtík z Klubu za starou Prahu.
Ačkoli je dům prakticky neobyvatelný, podle obchodního rejstříku v něm sídlí přes 80 firem. Současný majitel domu, společnost U sv. Michala, jejímž akcionářem je firma CPI, to vysvětluje tím, že měl dům sloužit administrativním účelům.
„Záměrem bylo přesídlit sem nejen mateřskou společnost, ale i řadu dceřiných společností. Takže pokud nově vznikaly, rovnou jsme je registrovali na tuto adresu. Bohužel město nám nepovolilo změnu na kancelářskou budovu,“ vysvětluje mluvčí CPI Michaela Winklerová.
Podle ní má společnost do konce října Praze předložit nový projekt. Do rekonstrukce chce investovat 300 milionů korun. „Naše představa je taková, že by šlo o rezidenční dům, který by měl v nabídce exkluzivní byty. Zvažujeme možnost k prodeji a k pronájmu a k tomu samozřejmě odpovídající zázemí,“ doplňuje Winklerová.
‚Shořely spotřebiče i celý byt‘
Podobný záměr měl ale už v roce 1952 tehdejší majitel pan Hulicius, který si na opravu nechal dokonce vypracovat architektonický projekt. Do slibované rozsáhlé rekonstrukce se ale nakonec nepustil. Žít v domě U Kundraticů tak od 60. let nebyla žádná pohádka.
„Bydlelo se tam hrozně. V baráku je vedení celé špatně, je to slabé. Hořely mi spotřebiče, varné konvice, žehličky nebo vypadla v baráku fáze či vyhořel celý být. To bylo úplně normální,“ vysvětluje tehdejší nájemkyně Růžena Housková.
V roce 1968 připadl dům jako odúmrť státu. V tu dobu o něj projevilo zájem sousedící ministerstvo zahraničí. I to si na objekt nechalo vypracovat obsáhlou studii. Její kopie dodnes leží na magistrátu. Nepříliš optimistické vyhlídky na opravu domu a zvyšování nájmu vedly k tomu, že v roce 2005 dala výpověď i poslední nájemnice.
Majitelem domu se tak stala společnost U sv. Michala, potažmo firma CPI. Ta na nařízení stavebního úřadu zatím dům staticky zabezpečila. Další budoucnost renesančního komplexu teď tedy podle všeho závisí na dohodě mezi třemi sektory - památkáři, Prahou a investorem.