Obyvatelům Křešic, kteří stále opravují domy poničené povodní, pomáhá Český rozhlas
V Křešicích na Litoměřicku, které byly jednou z nejvíce postižených obcí při červnové povodni, stále pokračují lidé v opravách svých domů. Někteří dostanou příspěvek z rozhlasové sbírky Pomáhejte s námi, ve které se podařilo vybrat 12 milionů a 200 tisíc korun. Povodeň způsobila v obci škody za zhruba 230 milionů korun a během záplav muselo své domovy opustit přes tisíc lidí.
„Ještě pořád na jednu stranu doufáte, stále je tam snaha tomu neuvěřit. Někdo vám řekne, že to bude 1,6 metru, a ono to tak není. A pak dojde k informaci, že to bude srovnatelné s rokem 2002. A říkáte si, budu se mít kam vrátit?“ vzpomíná na červnovou povodeň Martin Báchor z Křešic.
S rodinou musel obec opustit, stejně jako dalších 1030 lidí. Odchod byl ale velmi problematický. Těsně před povodní si totiž velmi ošklivě poranil ruku.
„V podstatě to bylo zhruba týden po operaci, ruku máte nehybnou. Chodil jsem tady a řešil, co by bylo nejlepší. Ale nemůžete udělat vůbec nic,“ svěřuje se.
Neštěstí ale nechodí po horách a tak rodinu Martina Báchora postihla další komplikace. Tchýně, která s nimi během evakuace odjela k příbuzným, zkolabovala.
„Maminka to fyzicky ani psychicky neunesla, došlo ke kolapsu a museli jsme jí volat záchranku. Informace z médií a ten tlak neunesla,“ prozrazuje.
Naštěstí ale všechno dobře skončilo. Ovšem v Křešicích pokračovalo drama. V domě Martina Báchora byl 1,2 metru vody. Rodina přišla téměř o veškeré vybavení domu a voda způsobila obrovské škody. „Vybavení a podlahy za zhruba půl milionu," odhaduje.
Do toho ale nejsou započítané škody na samotném domě, které jsou podle něj srovnatelné s povodní v roce 2002.
„Kdybych to spočítal jenom odhadem, když bych to dělal já sám, tak bych to viděl na 800 tisíc až skoro milion korun,“ vypočítal Báchor.
I on ale dostane příspěvek z rozhlasové sbírky Pomáhejte s námi, kde se i díky vám podařilo vybrat 12 milionů a 200 tisíc korun. Z finančního daru pořídí lina na podlahy, lednici nebo vnitřní dveře. Za pomoc je opravdu vděčný.
„Je to jako když vám spadne dar z nebe. Uvědomíte si, že jsou na světě ještě lidi, kteří mají zájem o toho druhého. Že vás nenechá někdo na holičkách, to je úžasné, fantazie,“ uzavírá Martin Báchor.
Práce ale pro něj darem od rozhlasu nekončí. Sám odhaduje dobu, než vrátí dům do podobného stavu jako před červnovou povodní, na minimálně dva roky.